Çakıl Plajların Gizli Renkleri

Dünya üzerindeki büyük su kütlelerinin karayla buluştuğu düz yerler, deniz diplerinin açığa çıkmasıyla oluşan plajlara ev sahipliği yapar. Minik taş parçacıklarının oluşturduğu kumdan sahiller, çeşitli renklerde olabilir; sarı, gri, beyaz ve hatta siyah. İnsanın dokunma ve görme hislerine hitap etmelerinden dolayı kumlu plajlar oldukça rağbet görürler. Bunların yanı sıra bir de daha iri taş parçalarının yer aldığı çakıl sahilleri bulunur. Bu çakıl sahillerinde çok çeşitli büyüklükte ve renklerde taşlara rastlamanız mümkündür. Uzaktan tekdüze gibi görünseler bile yakından incelemeye başladığınızda çok renkli bir dünyayla karşılaşabilirsiniz. Özellikle jeolojiye biraz meraklıysanız, buradaki çok farklı taşları incelerken saatlerin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Farklı minerallerin bir araya gelip sıkışmasıyla meydana gelen taşlar, genel olarak üç farklı çeşitte bulunurlar; volkanik, tortul ve başkalaşmış. Volkanik kayalar, magmanın sertleşmesiyle oluşurlar ve bu sertleşme yerin çok derinlerinde de gerçekleşebilir. Örneğin granit bu şekilde oluşur. Tortul kayalar ise kaya kırıntıları ile bitki ve hayvan kalıntılarının bir arada sıkışmasıyla meydana gelirler. Mesela, kumtaşı, çamurtaşı ve kireçtaşı bu tip kayalara örnektir. Kireçtaşı, kabuklu deniz canlılarının kalsiyumca zengin kabuklarından oluşur. Başkalaşmış kayalar ise volkanik ve tortul kayaların basınç, sıcaklık ve su gibi etkenlerle değişime uğramasıyla oluşurlar. Yeşim, kuartz gibi değerli taşlar bu tipe örnektir. Taşların farklı tipler arasında dönüşüme uğramaları, kaya döngüsü olarak adlandırılır.

Çakıl plajlar bu taşların hepsini içerebilseler de genellikle bir tipin egemenliğinde olurlar. Yüksek enlemlerde ve eski dönemlerde buzulların altında bulunan bölgelerde çakıl plajlara rastlamak daha olasıdır. Tabii bu durum hem kuzey hem de güney yarıküre için geçerli. Örneğin İngiltere, Yeni Zelanda, Filipinler ve Japonya bolca çakıl plajların bulunduğu yerler arasındadır. Fakat çakıl plajların bulunabileceği yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Türkiye kıyılarında da bu tür yerlere rastlayabilirsiniz. Genellikle kumlu plajlar tercih edildiği için de buralar kalabalıktan uzak rahat keşif yapabileceğiniz yerler olacaktır.

Ben de her yıl taşlı plajıma gidip beğendiğim farklı renklerde ve biçimlerdeki taşları alıp kendime saklıyorum. Bu yıl bulduklarım aşağıdakiler;

Bir de bu taşların daha güzel görünmelerini sağlayan tumblerlar var. Taşları bunun içine atıp daha yumuşak hatlara sahip olmalarını ve cilalanmalarını sağlıyorsunuz. Bu hale geldikten sonra da sıradan taşlar süs eşyası değeri kazanmış oluyorlar. Orijinal halleriyle de güzel görünüyorlar bence.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s