Kuzey Karadeniz’de Bir Sakin Liman – Odesa

Baharın yaza dönüşmeye çalıştığı günler devam ederken Karadeniz’in kuzey kıyısına geçip, bir zamanlar bu denizin kıyısındaki en büyük liman kenti olan Odesa’ya gittim. Önceleri ‘Hacıbey’ isimli küçük bir Tatar yerleşimi iken, Çariçe Katerina yönetimindeki Rusya’nın güneye yayılmasıyla 1794 yılında yeni baştan kurulan ve ismini eski Yunan efsanelerinin kahramanı Odysseus’tan alan bir kent Odesa. Şimdilerde bir Ukrayna limanı olsa da nüfüsun büyük kısmı hâlâ Rusça konuşuyor, hatta etnik olarak Ukraynalı olanlar için de durum böyle. Geçmişte Yahudilerin de epey çokça bulunduğu bir şehir olsa da ikinci dünya savaşı sonrasında sayıları yok denecek kadar azalmış. 1793’deki Polonya’nın üçüncü parçalanışının ardından yeniden diriltilmesi için yer altı hareketlerinin organize edildiği yerlerin başında gelen de bir şehirdi Odesa. Ukrayna’nın 2014 yılından beri yaşadığı iç sıkıntılar burayı da etkilemiş ve 2014 yılında Rusya ve Ukrayna yanlısı gruplar arasında küçük sürtüşmeler meydana gelmişti. Bu olaylar sırasında, şehrin ortasında geniş bir meydana sahip olan Ticaret Birliği binasında yangın çıkmış ve ölümler de yaşanmıştı.

Buraya geliş sebebim bir matematik toplantısıydı. Oldukça mütevazı şartlarda yapılan bir toplantı olsa da eski Rus ekolünün izlerini taşıyan matematikçileri dinlemek ilginç bir deneyim oldu. Toplantının yapıldığı bina gibi şehrin birçok eski binası güzel bir mimariye sahip olsalar da son derece bakımsızlar. Şehirdeki ulaşım genel olarak tramvaylar ve dolmuşlarla sağlanıyor. Epey eski bir geçmişi olduğu belli olan tramvay sisteminde şöförler ve bilet kesiciler genellikle kadınlardan oluşuyor. Odesa’nın meşhur plajları güneybatıdaki ‘Arkadya’ bölgesinde bulunuyorlar ve sıra sıra Karadeniz kıyısında uzanıyorlar. Mayıs sonu ve Haziran başı olmasına rağmen plajlar tıklım tıklım dolu ve insanlar denize giriyorlar, hava da buna uygun derecede sıcak. Karadeniz için oldukça alışılmadık bir durum, üstelik de kuzey kıyısında olduğumuzu düşünürsek. Güzel genç kızları ve nazik araç sürücüleriyle kendine has bir havası var Odesa’nın.

Şehrin esas merkezi ise kuzey kısmında yer alıyor. Sobolnaya meydanındaki büyük kilise ve bahçesi ile devamındaki ‘City Gardens’ şehrin yeşil bölgeleri. Arayollara dalıp Nikolay Gogol’ün yaşadığı evin yanından geçerek, uzun bir yürüyüş yolu ve park olan Primorsky bulvarına varıyorsunuz. Bu bulvarda, kentin eski yöneticilerinden biri olan Fransız Dük de Richelieu ve yazar Alexander Puşkin’in heykelleri var. Ve şehrin en meşhur bölümü ‘Potemkin Merdivenleri’ne de buradan iniliyor. Limana doğru inen geniş ve çok sayıdaki merdivenden oluşan Potemkin merdivenleri, Sergei Eisenstein’ın ‘Potemkin Zırhlısı’ filmi ile çok sayıda kişi tarafından bilinir olmuştu. Bu arada Potemkin’in de Çariçe Katerina’nın yasak aşkı olan bir Rus subayı olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Merdivenlerden inip limana vardığınızda sizi gezi tekneleri karşılıyor. Ayrıca Odesa ve İstanbul’un kardeş şehirler oluşunun 20. yılının kutlandığı ve epey kalabalık bir biçimde insanların akın ettiği yeni bir İstanbul parkı da yapılmış merdivenlerin yan kısmına.

Odesa’nın diğer bir alamet-i farikası ise yine şehir merkezinde yer alan meşhur opera binası. İtalyan tarzı bir mimariye sahip olan Odesa operası dünyanın en iyileri arasında sayılıyor. Bunun yanı sıra, eski kuzey Karadeniz kültürlerine ait kalıntıların sergilendiği Odesa Arkeoloji müzesi de bu bölgede yer alıyor. İskitler, Sarmatlar, Yunan kolonileri, Vikingler, Kievan Rus dönemi ve diğer dönemlere ilişkin ilginç kalıntıları görmek mümkün müzede. Ayrıca şehrin orta bölgesinde yer alan tren istasyonu ve hemen yanında yer alan ‘privoz pazarı’ da şehrin bilindik yerleri arasında.

Bir zamanların küçük Tatar köyü, sonranın serbest Rus limanı ve ardından Sovyetlerin dışa açılan kapısı olan Odesa, şimdilerde kendi halinde sakin bir Ukrayna liman kenti. Eskinin çok kültürlü yapısı artık pek kalmamış olsa da kendine has güzellikleriyle karşılamaya devam ediyor ziyaretçilerini.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kuzey Karadeniz’de Bir Sakin Liman – Odesa

  1. Özge dedi ki:

    Ne olursa olsun yazmaktan vazgeçme^^

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s