Böceklerin Canlanışı ya da Ölümlü Makineler

Dünya üzerindeki hayvan türlerinin yaklaşık yüzde seksenini böcekler oluşturuyor. Böceklerin 480 milyon yıl önceki Erken Ordovisyen döneminde deniz kabuklularının karaya çıkıp değişime uğramasıyla ortaya çıktıkları düşünülüyor. 450 milyon yıl önceki tür sayılarında inanılmaz artışların yaşandığı Kambriyen Patlama döneminde ise çeşitleri hızla artıyor ancak 250 milyon yıl önceki Permiyen büyük tür yok oluşu döneminde sayıları azalıyor ve sonrasında bu kalanlar yeniden çeşitlenerek günümüzde gezegeni istila etmiş durumda bulunan yaygınlığı meydana getiriyorlar.

ateş

Esasında böceklerin varlığı bitkilerin varlığıyla doğrudan bağlantılı. Bitkilerin karaları istila ettiği dönemde böcekler ortaya çıkmaya başlıyor ve hızla çeşitlenerek yayılıyorlar. Dünya’nın yaşının 4,5 milyar yıl olduğu düşünüldüğünde, bitkilerin karaları istila etmesi bu sürenin son yüzde onluk dilimine karşılık geliyor ve bu sürede böcekler hızla yayılıp hem karada hem de kanat geliştirerek havada egemenlik kuruyorlar. Dahası, gezegenin şimdiki baskın türü olan insanların muhtemel savaşlar ve nükleer silahlarla kendi kendilerini yok etmelerinden sonra da hayatta kalma olasılıkları yüksek görünüyor. Dünyadaki canlılığın tarihine bir bütün olarak bakıldığında en uzun vadeli ve karmaşık hücreli yapının bitkiler ve böcekler arasında süregiden iletişim olduğu anlaşılıyor. Üstelik gezegen üzerindeki canlılığın tarihi boyunca ilk kez sosyal sistemler kuranlar, tarım yapanlar ve havada uçmayı başarabilenler de böceklerden başkası değil.

güve kantar

Pek farkında olmasak da biraz eğilip detaylara baktığımızda esasında bir böcek gezegeninde yaşadığımızı görmek işten bile değil. Resimlerde görülenler, benim bir çırpıda fark edebildiklerim. İlk resimdeki çok çeşitli ateşböceği türlerinden bir tanesi, ikinci resimde bir güve kelebeği ve boynuzlu kantar böceği var, üçüncü resim ise farklı kara böcek türlerine bir örnek.

kara

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s