Ayahuasca, Dans Eden Renkler ve Bilinç Yanılsaması

‘Ben’ olarak adlandırdığımız varoluş hissi, esasında beyindeki çeşitli faaliyetlerin bir toplamından başka bir şey değil. Nöron bağlantılarının birlikte oluşturdukları bu kümülatif etki, yalnızca uyanıkken deneyimleyebildiğimiz bir durum. Uyku adını verdiğimiz ve bağlantı ağlarının daha düşük düzeyde olduğu süreçte, ‘ben’ ya da bilinç durumu ortadan kayboluyor. Fakat, bağlantıların yeniden düzenlenmesi esnasında ortaya çıkan karmaşık etkiler bu etkiyi kısmen yeniden ortaya çıkartabiliyor ve biz buna rüya adını veriyoruz. Tabii bunun bir sonucu olarak, gerçek adını verdiğimiz ve etrafımızda deneyimlediğimiz şey de esasında elektromanyetik ışınıma beynimizin verdiği farklı tepkilerden başka bir şey değil. Yani aslında tüm renkler, gerçekte var olmayan ve elektromanyetik ışınımın titreşimlerini ayırt eden öznel deneyimlerimize karşılık geliyor.

ayahuasca plant

Bilincin kaygan ve öznel yapısını en iyi ortaya koyan durumlardan birisi ise halüsinojenlerin (psychedelic) beyin ve algılar üzerindeki etkileri. Amazon ormanlarının derinliklerinde yaşayan topluluklardaki şamanlar, bu durumu sergileyen çok güçlü bir bitkisel karışıma sahipler; Ayahuasca. Çok güçlü bir içecek olan ayahuasca, iki tip bitkinin kaynatılmasıyla elde ediliyor. Bu bitkiler ise Banisteriopsis caapi ve Psychotria viridis ya da Diplopterys cabrerana. Bu bitkilerin özelliği ise DMT (dimethyltryptamine) adlı halüsinojeni ihtiva ediyor olmaları. Fakat, bunların uzun süre kaynatılmasıyla elde edilen içecek çok kötü ve sert bir tada sahip. Öyle ki, ayahuasca ayinleri içeceği içip ardından kusmaya dayalı seremoniler şeklinde oluyor, çünkü bu tadı midenin uzun süre kaldırması mümkün değil.

ayahuasca drink

Halüsinojenlerin beyin ağları üzerindeki etkileri nedeniyle, öznel olarak farklı bir algı biçimi ve bilinç düzeyi meydana geliyor. Bunun sonucu olarak, şamanlar da bu bitki karışımını doğayla iletişim kurmak ve olayların ardında yatan gerçeklere ulaşmak gibi amaçlar için kullanıyorlar. Fakat, ayahuascanın etkisi farklı kişiler için çok farklı olabiliyor. Bazıları için bu olağanüstü ve güzel bir deneyim olabilirken diğerleri için korkunç ve içinden çıkılmaz bir karabasana dönüşebiliyor. Hatta deneyimli kişilerin kontrolünde yapılmadığında akıl sağlığını yitirme olasılığı da mevcut. Bu nedenle, topluluklarda şaman olabilme yeteneğine sahip olanların sayısının sınırlı olduğu düşünülüyor.

ayahuasca shaman

Ayahuascayı içtikten sonra mide bulantısına bir süre dayanabilmek ve halüsinojenin vücüda etki etmesine izin vermek gerekiyor. Bunun sonrasında saatler süren farklı bir bilinç düzeyi ortaya çıkıyor. Çoğunlukla çok parlak ve çeşitli renklerdeki hareket eden geometrik şekiller deneyimlendiği için, renkli bir dünya ve zaman ve uzaydan bağımsızlaşma hissi ortaya çıkıyor. Örneğin, omzunuza dokunan bir el devasa bir örümcek gibi algılanabilirken, gece gökyüzünde gördüğünüz dolunay, bundan milyarlarca yıl sonrasının beyaz cüceye dönüşmüş Güneş’ini ve yaşamın olmadığı ıssız bir geleceğin dünyasını temsil edebiliyor. Ayahuascanın etkisi geçip de yeniden normal bilinç düzeyine dönüldüğünde ise, yaşanan bu bambaşka deneyim nedeniyle kişinin dünyaya bakışı tamamen değişebiliyor.

ayahuasca colors

‘Ben’ hissinin, öznel bilincin ya da özgür iradenin gerçekliğine inanmak insanlar için rahatlatıcı bir his olsa da, beynin ve içindeki nöronik bağlantıların çok kolay manipüle edilebiliyor olmaları, durumun çok daha farklı olabileceğini ortaya koyuyor.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s