Prenses Kaguya, Joe Hisaishi ve Minimalizm

Studio Ghibli’nin daha arka planda kalmış ancak eserleri Miyazaki’den aşağı kalmayan yönetmeni Isao Takahata uzun bir aradan sonra geçen yıl anime dünyasına dönüş yaptı. かぐや姫の物語 – Kaguya-hime no Monogatari (The Tale of Princess Kaguya – Prenses Kaguya Masalı)’nin diğer Ghibli animelerine göre daha farklı bir yerde durduğu söylenebilir. Oldukça minimalist çizimlerden oluşan Kaguya, hikâyeden çok sanata odaklanıyor. Ancak bundan hikâyenın es geçildiği anlaşılmasın, çünkü Kaguya’nın konusu insan yaşamıyla ilgili çok derin metaforik öğeler barındıran eski bir Japon masalına dayanıyor. Bu masal da esasında Budizmin yaşama ilişkin bakış açılarını yansıtıyor.

princess kaguya 1

Yaşlı bir Taketori (bambu kesimiyle geçimini sağlayan köylü) ormanda bambudan çıkan küçük bir kız buluyor ve karısıyla birlikte onu büyütmeye başlıyorlar. Sonrasında insanın yaşama ilişkin düşüncelerinin ve mutluluk anlayışlarının pek de beklenen sonuçlar vermediği olaylar zincirini izliyoruz. Sonu ise Takahata animelerinden beklenebileceği şekilde bitiyor. Takahata’nın bundan önceki son harikası ‘Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies)’nı izlemiş olanlar demek istediğimi anlayacaklardır. Fakat diğer animelerden çok farklı stildeki sade ve minimalist çizimler mükemmel bir sanat eserinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle Kaguya’nın şehirden köye kaçma sahnesinde minimalizmin doruklarına ulaşıyoruz. Bu minimalist sanatı bir adım daha öteye götüren şey ise tabii ki Joe Hisaishi’nin müzikleri. Çizimler ve müziğin bir araya geldiği sahneler izleyende çok keyifli bir birliktelik hissi uyandırıyor.

princess kaguya 2

Joe Hisaishi, özellikle Hayao Miyazaki animeleri ve Takeshi Kitano filmlerindeki müzikleri aracılığıyla tanınıyor. Gerçek ismi Mamoru Fujisawa (ya da daha doğrusu 藤澤 守 – Fujisawa Mamoru) olmasına rağmen eserlerinde Hisaishi ismini kullanıyor. Minimalist ve Avrupa ve Japon klasik müzik tarzlarını kullanarak kulağa çok hoş gelen eserler ortaya çıkartıyor. Esasında Miyazaki ve Kitano’nun anime ve filmlerine kendine has tarzları Hisaishi’nin müziklerinin verdiğini söylemek mümkün. Aşağıdaki videoda Prenses Kaguya’daki göksel varlıkların gelişi sahnesinde çalan müziği, Joe Hisaishi yönetimindeki Yeni Japon Filarmonik World Dream Orkestrasından dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Studio Ghibli’nin 25. Yılı nedeniyle düzenlenen konserde de tüm Ghibli animelerindeki Hisaishi müzikleri kendisi ve orkestrası tarafından animelerden görüntüler ve farklı vokaller eşliğinde sahnelenmişti. Bu harika konseri de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Konserin sonlarına doğru Miyazaki’nin ortaya çıkıp Hisaishi’ye çiçek vermesi ve izleyicilerin tepkisi görülmeye değer. Müziklerin sonunda Hisaishi’nin suratına yerleşen gülümseme de bu işten ne kadar keyif aldığını gösteriyor.

Bunun yanı sıra Takeshi Kitano’nun Kikujiro (Summer) filmi için yaptığı müzikteki duygu dalgalanmalarını gözlemlemek de Hisaishi’nin tarzını anlamak açısından ilginç bir deneyim olabilir.

Minimalizmin çizimdeki ve müzikteki biçimlerinin biraraya gelmesinin ortaya çıkardığı sonuç etkileyici bir güzellik oluyor. Minimalist akım Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmış olmasına rağmen esasında kaynağını Japon kültüründen alıyor. Sanattaki basitlik anlayışı, Japonya’daki Zen kültüründeki özgürlük ve yaşamın özü kavramlarına dayanıyor. Özellikle mimaride ve Ikebana sanatında oldukça fazla kullanılıyor. Takahata ve Hisaishi’nin çizim ve müzikteki birlikte kullanımları ve hikâyenin arka planının da minimalizmle doğal bir uyum içerisinde olması, ortaya çıkan estetik hissini açıklıyor.

minimalism

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s