Doğa Tarihi Müzeleri ya da Yaşam, Evren ve Herşey

Dünyadaki yaşamın tarihini ve Dünyanın evrendeki yerini tek bakışta görmemizi sağlayacak ve aslında nasıl bir oluşumun içerisinde olduğumuzu bir miktar hissetmemize yol açacak bir mekân olabilir mi? Doğa Tarihi Müzeleri, bu amaçla kurulmuş ve değişik ülkelerde epey yaygınlığa sahip mekânlar, Türkiye’de de sanırım MTA’nın böyle bir müzesi var. Fakat bu tür bir mekân, esas amacına ulaşabilmesi için çok geniş kapsamlı bir koleksiyona sahip olmalı. Genellikle ayakta duran büyük bir dinozor iskeletinin öncülük ettiği ve diğer konuların ikinci planda kaldığı bu müzeler çok ilgi çekici yerler olarak görülmeme eğilimindedirler. Çünkü insanların evrenin ve yaşamın anlamını düşünmeye pek vakitleri yoktur, doğal güdülenmelerinin götürdüğü yerler (tanım itibarıyla) daha önceliklidir.

20151014_090018

20151011_162841

Douglas Adams, ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi’ (The Hitchiker’s Guide to the Galaxy) isimli serisinin bir kitabına ‘Yaşam, Evren ve Herşey’ (Life, The Universe and Everything) adını vermişti. Depresif robot Marvin’i de anlamsızlığın farkındalığının baştacı olarak ortaya koymuştu. Esasında genel hatlarıyla ortada çok karmaşık bir durum yok, evrenin ve yaşamın tarihini kabaca küçük bir paket halinde anlatabiliyoruz; atomlar, galaksiler, yıldızlar, gezegenler, canlılar, ilkel bakteriler, çekirdekli bakteriler, çok hücreliler, bitkiler, hayvanlar… Bütün bunlar, evrendeki süreçlerin farklı yollar deneyip uygun çatallanma noktalarından ilerlemesiyle oluşuyormuş gibi görünüyor. Ama yine de yaşam, evren ve herşey hakkında konuşurken dikkatli olun, çünkü bu çok garip sonuçlara yol açabiliyor bazen (bkz. Jose ile Sonia’nın trajik hikâyesi, detaylara girmeyeceğim).

20151011_155935

20151011_161623

Bütün bu düşüncelerle gittiğim ‘National Museum of Scotland’ın Doğa Tarihi Müzesi kısmından oldukça tatmin olmuş bir şekilde ayrıldığımı söyleyebilirim. Tabii ki Londra’daki benzeri kadar büyük ve ihtişamlı değil ama çok geniş bir koleksiyona sahip ve üç kattan oluşan bir sergi alanı var. Herbir kat da üç parçaya ayrılmış durumda. ‘Earth in Space’ kısmında evrenin ve Dünyanın tarihine ilişkin örneklere, nesnelere ve görüntülere ulaşıyorsunuz. Altı dakikalık ‘Universe Odyssey’ kısa belgeseli tüm tarihi bir çırpıda özetleyiveriyor. ‘Animal World’ kısmında da ilk olarak tabii ki bir T-Rex iskeleti karşılıyor sizi, ama bununla kalmayıp tüm canlılarla ilgili örneklere ve bilgilere ulaşabiliyorsunuz. ‘World Cultures’ bölümü ise insanlara ve farklı kültürlerine ayrılmış durumda, tüm Dünyadan gelenekler, giysiler, heykeller ve yaşam tarzları örnekleniyor. Bütün bunları sindirerek gezmeniz üç saatinizi alabilir. Müzenin önemli bir özelliği de dokunma duyusuna hitap eden sergi nesnelerine sahip olması ve bunların üzerinde ‘Please Touch’ işaretleri var.

20151011_155240

20151011_153122

Daha modern dönemlere ait sanat örnekleri ise ‘Scottish National Gallery’de sergileniyor. Rönesans ve sonrası dönemlere ait ünlü sanatçıların tabloları kırmızı bir fonda yan yana dizilmiş olarak karşılıyor gelenleri. İki kattan oluşan bu galeri de tıpkı müze gibi ücretsiz. Bu durum, benzeri diğer örneklere kıyasla alışılmadık sayılabilir. Tabii ki geçici süreyle sergilenen bazı özel sergiler ücretli olabiliyor ama genel sergilerin ücretsiz olması bu mekânlara olağanüstü bir ilgi olmasına yol açıyor. İçeride her yaştan kalabalık bir kitle ile her daim karşılaşmanız olası.

20151010_162922

Müzeden çıkışta da beni yine bir ‘yaşam, evren ve herşey’ karşıladı, fakat bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğuna karar veremedim.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s