Valla Kanyonu ve Kerempe Kayalıkları

Geçtiğimiz hafta dünyanın en güzel kanyonlarından birisi olan Valla Kanyonunu tekrar görme fırsatım oldu. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesindeki Muratbaşı köyünden kanyonun izlenebileceği noktaya ulaşmak mümkün. Bu bölge Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Kanyonun görüntüsü çok güzel olmasına rağmen içerisi çok tehlikeli ve girip geçmeye çalışmak oldukça zor. Daha önceki yıllarda kanyonda kaybolma ve ölüm olayları da yaşanmıştı. Ancak, tepeye çıkıp aşağıya doğru bakmak bile insanda çok büyük bir heyecan hissi uyandırıyor. 12 km boyunca uzanan kanyonun duvarlarının yüksekliği bazı noktalarda 800 metreye kadar uzanabiliyor.

20150521_162250

valla2

Kanyona yakın bir mesafede ise Ilıca şelalesi yer alıyor. Çok yüksek olmamasına rağmen güzel bir görüntüsü ve değişik renklere sahip bir göleti var. Ayrıca çevresindeki ağaçlar ve kayalarda göze hoş gelen farklı bir uyum mevcut.

ılıca

Gidiş yolunda Şenpazar’dan yola çıkıp Azdavay ve Pınarbaşı üzerinden kanyon ve şelaleye ulaşmıştık. Fakat dönüşte bir değişiklik yapıp dağ yolundan geri dönmeye karar verdik. Bu dağ yolunun Kızılcasu orman bölgesini içine alan ve Karakuz dağlarını geçmeyi gerektiren bir bölge olduğunu ise yolda epey sıkıntılı anlar geçirerek öğrendik. Fakat yol boyunca vahşi hayvanların bulunduğu yağmur ormanı benzeri manzaraların içerisinde keyifli dakikalar da yaşadık.

kızılcasu

Sonraki günlerde ise daha önceki yazılarda da bahsettiğim Kerempe fenerindeydim (bir, iki). Fenerin kendisi ve çevresi elbette güzel ama dışarıdan görünmeyen esas güzellik fenerin alt kısmındaki makilik ormanın içinden aşağıya inip deniz kıyısındaki kayalıklara ulaştığınızda ortaya çıkıyor. Burasını biz Solaris kayalıkları olarak isimlendirdik, çünkü çok fazla kişinin haberdar olduğu bir yer olduğunu sanmıyorum. Bunun nedeni kayalıkların fener arazisi içerisinde yer alması ve fenere girseniz bile bu kayalıklara inişin gözle görünmeyen ve bilmeyen birisinin fark edemeyeceği bir yoldan yapılıyor olması.

20150523_191941

20150523_174102

20150523_174343

Eskiden patika olan şimdilerde ise neredeyse izi kaybolmuş olan bu yolu muhtemelen şimdiki fener görevlisi ya da onun babası açmış olmalı. Son yıllarda burayı çok sık ziyaret etmeme rağmen fener görevlisini en son onbir yıl önce görebilmiştim ve bize fenerin içini gezdirmişti. Kayalıkların insan izine hiç rastlayamayacağınız çok sakin ve ıssız bir havası var. Burada oturup denize ve kayalıklara baktığımda, dünyanın insanlardan önceki halini hayal etmem mümkün olabiliyor.

20150523_180412

20150523_180423

Valla kanyonu ve Ilıca şelalesi oldukça turistik ve kolay ulaşılabilecek yerler olmaları sebebiyle herkesin gidip görmesini tavsiye edebilirim. Fakat Solaris kayalıkları için aynı şeyi söyleyemem, elbette fenere gitmek zor değil ama buraya gitseniz bile muhtemelen kayalıkları göremeyeceksiniz (tabii deniz yoluyla gitmiyorsanız). Belki de böylesi daha iyidir, dünyanın ıssız başlangıcını anımsatan el değmemiş yerler de geride kalmalı.

20150523_181004

solaris

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s