Karpaz’ın Eşekleri ve Sahilleri

Mayıs ayının ilk günlerinde yine Kıbrıs’taydım. Gazimağusa ve Girne şehir merkezlerinin yanı sıra Girne’nin girişindeki St. Hilarion Kalesini gezme fırsatım da oldu. O gün Beşparmak Dağlarını sis basmış olduğu için kale gezisi oldukça enteresan bir atmosferde geçti. Ancak esas hedefim Akdeniz’in el değmemiş nadir yerlerinden olan Karpaz yarımadasını keşfetmekti. Karpaz, Kıbrıs’ın sivri ucuna verilen isim. Bu bölge birbirinden güzel çok sayıda plaja, tarihi kiliselere ve az nüfuslu yeşil bölgelere ev sahipliği yapıyor. Bir de tabii ki Karpaz’ın meşhur vahşi eşekleri var.

DSC01909

Bölgedeki esas yerleşim birimleri Yenierenköy ve Dipkarpaz köyleri. Dipkarpaz’ı geçtikten sonra ıssız ve güzel plajlara doğru yol alıyorsunuz. Bunların en ünlüsü Altınkum Sahili; oldukça uzun ve sarı renkli kumuyla birçokları tarafından Pasifik adalarının sahillerine benzetiliyor. Burada konaklama seçeneği olarak bungalovlar da bulunuyor. Altınkum’u geçtikten sonra ünlü Apostolos Andreas Manastırı burnun ucuna az kala sizi karşılıyor. Sonrasında ise küçük ama güzel Denizkuşu plajı var. Buradan sonra yol epey kötüleşiyor ama biraz sabırlı bir yolculuktan sonra Kıbrıs’ın son ucu olan Zafer Burnu’na ulaşıyorsunuz.

DSC01930

Karpaz kumsalları ıssız olduklarından deniz kaplumbağaları tarafından yumurtlama bölgeleri olarak da kullanılıyorlar. Manastır civarında ve sonrasında ise her an vahşi eşeklerle karşılaşabilirsiniz. Karpaz eşekleri sahipsiz olarak doğada kendi başlarına ve sürüler halinde yaşıyorlar. Bunlar, bölgenin eski sakinleri olan Rum köylülerin geride bıraktıkları eşeklerden türemişler. Günümüzde 2500 civarında eşek olduğu sanılıyor. İnsanlara alışkınlar ve yanlarına gidip yakın temasta bulunmanıza izin veriyorlar.

DSC01869

Karpaz’da bir geceyi de ıssız makilik bir bölgede çadırda geçirdim. Gece dolunay olduğu için ve hava da oldukça ılık olduğu için pek problem olmadı. Ancak gece boyunca anıran eşekler ara sıra uyanmanıza neden olabiliyor. Bir de sabah uyandığımda gece beni ziyarete geldiklerini fark ettim, çünkü etrafta taze eşek pislikleri vardı. Kıbrıs’a bir daha yolunuz düşerse, Karpaz’ın güzel sahillerini ve sevimli eşeklerini görmeden ayrılmayın.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s