Bitkilerin Yayılışı ve Çiçeklerin Canlanışı

Baharın gelişi, bitkilerin renklerini değiştirmeleri ve çiçeklerin ortaya çıkışıyla kendini belli ediyor. Bu ise bitkilerin değişen sıcaklık ve ışık miktarlarına verdikleri tepkilerden kaynaklanıyor. Ancak, bundan 450 milyon yıl öncesine kadar kara üzerinde hiç bitki bulunmuyordu. Gezegen yüzeyi kayaç ve kum türevleriyle kaplanmış vaziyetteydi. Bu tarihten itibaren fotosentez yapan deniz yosunları karalara yayılmaya başladılar. Zamanla eğreltiotları ve kozalaklı çam türleri tüm dünya yüzeyini sarıp bir bitki cenneti meydana getirdiler.

DSC01818

Fakat, bu bitki cennetinde hiç çiçek yoktu. Günümüzden yaklaşık 140 milyon yıl önce dünya üzerindeki ilk çiçekler görülmeye başlandı. Bazı bitkilerde yaprakların genetik değişime uğrayıp çiçek benzeri yapılar oluşturmaları, bitkilerin sadece rüzgâr değil böcekler aracılığıyla da çoğalabilmelerinin yolunu açmıştı. Zaman ilerledikçe değişik türdeki böceklerin dikkatini çekebilecek farklı renk ve kokudaki çiçekler gezegen yüzeyini kaplamaya başladı. Böylelikle gezegen yüzeyi, sadece yeşili değil tüm renkleri içeren bir bitki cennetine dönüşmüştü.

DSC01812

DSC01816

65 milyon yıl önce gezegene çarpan asteroidin canlıların büyük kısmını yok etmesiyle birlikte, bitkilerin soylarını devam ettirebilmek için yeni yöntemlere başvurmaları gereksinimi ortaya çıktı. Bitkilerin büyük kısmı yok oldu, fakat sert tohumlara sahip olup felaketten kutulabilenler yaşamaya devam edebildi. Bu dönemden sonra çiçeğin genişleyip yumurtalık kısmının aşırı büyümesiyle yenilebilir meyveler ortaya çıktı. Böylelikle artık bitkilerin çoğalabilmesine, yedikleri meyvelerin tohumlarını dağıtan memeliler de aracılık edebilecekti. Sonrasında ise olgunlaşmamış ve olgunlaşmış meyvelerin farklı renklere sahip olmalarıyla memelilerin bu süreçteki işlevleri daha da artmış oluyordu.

DSC01807

İşte bu hikâyenin günümüzdeki yansımalarını gösteren çiçekler de yine ortaya çıkmaya başladılar. Fotoğraflarda görülen kiraz ve şeftali gibi meyve çiçekleri ile otlara ait olan ve meyve üretmeyen çiçekler, yine gezegenin üzerindeki renk çeşitliliğini artırıp sonra ortadan kaybolacaklar.

flowers

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s