Polonya Afiş-Poster Sanatı – Kont Dracula – 39 Yılı

Bir filmi, konseri ya da tiyatro eserini tanıtmak ve izleyiciyi çekmek için oluşturulan afişlerin tek bir resimle bu iki etkiyi birden yaratabilmesi beklenir. Bu özellik, afişlerin de kendi başlarına birer sanat eseri olmaları sonucunu ortaya çıkartır. Önceki Perşembe, Polonya’dan çeşitli çağdaş afiş ve posterlerin sergilendiği Cermodern’deydim. 1990’lardan sonra üretilmiş çeşitli kültür, politika, tiyatro, müzik ve film afişlerini içeren 70’den fazla eserin bulunduğu bir seçkiyle karşılaştım. Aralarında Stanislaw Lem’in Cyberiada’sı, Metropolis, Chopin konserleri ve Vive Le Roi afişlerinin de bulunduğu bu renkli seçkiyi görmek keyifli dakikalar geçirmeme neden oldu.

afiş2

afiş1

Diğer bir sergi ise Tomasz Boguslawski’nin kişisel poster sergisiydi. Gündelik nesnelerin resimsel ilişkilerinden yola çıkarak kinayeye dayalı mesajlar veren eğlenceli posterler hazırlamıştı Boguslawski. Bunlar da, insanı bazen gülümseten bazen de sorgulatan özellikleriyle içinizde kendinize ait bu tür posterler yapma isteği uyandırıyor. Tüm bu afiş ve posterleri bir arada görmek ise tek tek görmeye göre çok daha hoş bir etki yaratıyor.

poster1

Geçtiğimiz Perşembe ise Kont Dracula balesindeydik. Gitmeden önce beklenti fazla yüksek olmamasına rağmen izledikten sonra etkileyici bir performansla karşılaştık. Değişik efektler, kostümler, kalabalık kadro ve danslar 2 saatlik güzel bir zaman dilimi yaşattı bize. Transilvanya’ya Kont Dracula’yı aramaya giden Lord James ve yardımcısı Jean Louis, Kont Dracula’nın uşakları, güzel Magdalena’nın kaçırılışı, Dracula’nın şatosu, Magdalena’yı ısırıp vampire dönüştüren Kont Dracula, şatodan kaçmaya çalışan Magdalena ile Lord James ve sonunda Kont Dracula’nın Magdalena’yı alıp götürüşü. Müzikler ve danslar eşliğinde keyifli ve izlemeye değer bir eser.

kont dracula1

Queen’in gitaristi Brian May aynı zamanda bir astrofizikçi. Müzik kariyeri için yarım bırakmış olduğu doktorasını ise gezegenlerarası toz ve Zodyak ışığı konularında 2007 yılında (60 yaşındayken) tamamladı. Bu bilimsel arka planı, sözlerini yazmış olduğu ‘39’ şarkısında da kendini hissettiriyor. Çünkü bu parçanın sözleri, görelilik teorisindeki zaman genleşmesi olayıyla ilgili. Uzay gemisine binerek Dünya’dan ayrılan bir grup insan, bir süre sonra geri döndüklerinde Dünya’da kendi yaşadıklarına göre çok daha fazla bir zaman diliminin geçmiş olduğunu görürler. Örneğin kendileri 10 yıl yaşlanmışken Dünya’da 100 yıl geçmiştir. Bunun nedeni ise uzay gemisinin gidiş ve dönüş sırasında ivmelenmesi nedeniyle zamanın daha yavaş akmasına neden olmasıdır. Belki birçok kişi bunun farkında olmadan dinlemiş olsa da bu hoş parça aslında bu olayın güzel bir anlatımı aynı zamanda. Aşağıdaki videoda sözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s