Küba Müziği ve Buena Vista Social Club

Karayiplerin en büyük adası Küba’nın kolonyal tarihi, değişik kültürlerin katkıda bulunduğu bir karma yapının adaya hakim olmasına yol açmıştır. Yerli halk Tainoların, İspanyol kolonyalistlerin ve Batı Afrika’dan köle olarak getirilen insanların kendi müzik anlayışlarını katarak oluşturdukları Küba müziği, başka yerde bulunması zor bir zenginlik sergiler. Küba müziğinde İspanyol gitarı ve melodisine Afrika’nın davul ve ritimleri eşlik eder. Aynı durum dans çeşitliliği için de geçerlidir, Avrupa’nın ve Afrika’nın stillerinin değişik miktarlardaki karışımları kendine has farklı Küba danslarını ortaya çıkarmıştır. Küba müziğinin altın yıllarının 1930’lar ve 50’ler olduğu söylenir ve bu dönemin performanslarını simgeleyen de Buena Vista Social Club’dür.

cuba music

Havana’da kurulmuş bir klüp olan Buena Vista Social Club, çeşitli dans ve müzikal performansların sergilendiği bir mekândı. Buena Vista ise ‘iyi görünüm’ anlamına gelmektedir. Devrimden sonra değişen sosyal yapı, Küba müziğinin topluca sergilendiği bu mekânın da ortadan kalkmasına neden oldu. Zamanla da ‘Buena Vista’ o dönemleri yaşayanlar dışındakilerin hatırlamadığı bir isim haline geldi. Ancak 90’lı yılların sonlarına doğru bu dönemin müziğinin tekrar canlandırılması ile ilgili fikirler ortaya çıkmaya başladı. Buena Vista’nın parlak dönemlerinde burada müzik yapmış olan kişiler yeniden bir araya getirilerek bir albüm çıkartıldı ve bununla ilgili bir belgesel çekildi. Bu da tüm dünyada Buena Vista’nın tanınmasına ve sevilmesine yol açtı.

buena vista

Para kazanmak için değil keyif almak için müzik yapılan dönemlerden kalmış bu müzisyenlerin artık ilerlemiş olan yaşları, etkileyici performanslarını yeniden sergilemelerine engel olmadı. Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez ve Compay Segundo öncülüğündeki bu yeni akım Küba müziğinin güzelliğini ortaya sererek kalpleri fethetti. Ancak 2005 yılına gelindiğinde bu üçlü artık hayata gözlerini yummuşlardı ve eski günlerin Buena Vista’sı yerini yeni nesil müzisyenlere bırakmaya başlamıştı. Bu yıl ise geriye kalan efsane isimlerden Papi Oviedo, Barbarito Torres ve Omara Portuondo öncülüğündeki Orquesta Buena Vista Social Club bir veda turnesi düzenleyerek dağılma kararı aldı. Grup, 2015 yazında Küba’da vereceği son konserle hayranlarına veda edecek.

orquesta

İşte bu veda turnesinin bir ayağı da 23 Ekim akşamı Ankara Congresium’daydı. Buena Vista’nın canlı performansını dinlemek çok keyifli bir deneyimdi. Eski efsane isimleri andıkları gösteriler, seyirciyi coşturan müzikler ve birbirinden etkileyici performanslar izleyenlere mutlu saatler yaşattı. Yine de Ibrahim Ferrer’li kadroyu da bir kez dinlemek isterdim, ama 84 yaşındaki bayan Omara Portuondo’nun müthiş performansı ve seyirciyi coşturması da ayakta alkışlandı. Eski zamanlardan bir Chan Chan, bir Candela ve bir Hasta Siempre… Adios Buena Vista Social Club!

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s