Açık Hava Sineması ve Eski 45’likler

Bu hafta arası, Ankara’nın kendine has modern sanatlar merkezi olan Cermodern’deydik. Bu mekânda yıl boyunca çeşitli sergileri gezebilir, film gösterimlerine katılabilir ve müzik dinletilerine şahit olabilirsiniz. Yakın bir zamanda kurulmuş olan Cermodern’in dış avlusu gündüz ayrı, gece ışıklandırması altında ayrı bir güzel görünüme sahip. Mekânın içi de geniş ve estetik biçimde tasarlanmış. Biz de bu güzelliklerden bir nebze tatmak için Salı ve Perşembe akşamlarını Cermodern’e ayırdık.

cermodern

Salı akşamı o güzel avluda bir açık hava film gösterimi vardı ve üstelik bu film de büyük usta Hayao Miyazaki’nin geçen yıl çıkmış olan emeklilik çalışması ‘Rüzgâr Yükseliyor’ idi. Hem açık havada hafif serin bir akşamda, hem güzel bir mekânda, hem de Miyazaki animesi, bu üçünün bir araya gelmesi tek bir anlama gelebilir; kaçırılmayacak bir fırsat!

‘Kaze Tachinu – The Wind Rises – Rüzgâr Yükseliyor’, Hayao Miyazaki’nin uçmak ve pilotluk üzerine tutkularını yansıtan bir son çalışma. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Japon bombardıman uçaklarını tasarlamış olan Jiro Horikoshi’nin gerçek hayat hikâyesine dayalı bu animede Jiro’nun uçmak üzerine tutkularını ve savaş karşıtı düşünceleri bir arada görme fırsatı buluyoruz. Eğlenceli anime karakterlerinin yanı sıra İtalyan uçak tasarımcısı Giovanni Caproni ile rüyalarda geçen diyaloglar ve trajik bir aşk hikâyesi de bizleri bekliyor. Rüzgâr yükseliyor, yaşamaya çalışmalıyız.

the wind rises

Perşembe akşamı ise eski 45’likler gecesi için oradaydık. Fakat bunun öncesinde Osman Dinç’in ‘Bir Dünya Hikâyesi’ isimli heykel ve fotoğraf sergisini gezme fırsatı bulduk. Gözlere ilişkin değişik biçimlerin yer aldığı ilginç fotoğrafları yorumlamaya çalışmanın yanı sıra ağaç, bulut ve çömlek fotoğrafı demetleriyle de karşılaştık. Bilateral (birbirinin ayna simetrisi olan iki yarıdan oluşan) heykeller, ufuk çizgileri, kayıklar, gözler ve içinden çubuk geçen simetrik şekiller insanı değişik bir hayal dünyasına götürebilir.

bir dünya hikayesi

Eski 45’lik gecesinde ise eski güzel şarkıları dinleme olanağı bulduk. Tabii eski 45’lik deyince 60’lı ve 70’li yıllarda üretilen ve dakikada 45 devir yapan plaklar akla geliyor. Bizim dinlediklerimiz bu tanımı biraz genişletse de güzel seslerden hoş parçalar dinlemiş olduk. Sonuç olarak Cermodern güzel bir deneyimdi, tabii bütün bunları yaparken yanınızda bu tatları paylaşabileceğiniz güzel bir insan da varsa, insan daha ne isteyebilir ki?

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Açık Hava Sineması ve Eski 45’likler

 1. Fatma Ay dedi ki:

  Merhaba.Nasılsınız?.Gönderdiğiniz bilgileri aldım ve okudum,çok güzel sizlerin adına sevindim,kendi adıma kıskandım tabii ki.
  Ankarada böyle bir etkinliğin olması çok iyi,buda derin Asyayla bağlarımızın daha güçlü olmasına sebeptir sanırım.
  Bende 13 ila 14 Eylül Fransalı Koreliler gösterilerine ve Dernek,Kültürel tanıtımlarına katıldım,çok güzel geçti, hava oldukça güzeldi,Sanatçıların söyledikleri Korece şarkıları ve ardı ardına dans,
  gösterileri izlemek,acıkanlar için Kore mutfağında kolay yapılabilen yemek sergileri vardı.
  Eylül Ayı çok güzel başladı,çokta güzel biteceğe benziyor.
  Ben ise Güney Kore Kültür Müşavirliğinde Korece 22 Eylülde derse başlıyorum,İnşallah güzel geçecektir.Ayrıca başka dıl kursları zaten alıyorum onlara devan edeceğim,Hobi olarak yapmak istediğim bazı el sanatları vardı onlara kayıt oldum ve 22 Eylülde hepsine birden başlama zamanı geldi.
  Yakında tekrar görüşmek dileğiyle,
  Herkese çok çok sevgiler Paris’den.
  Ben Fatma Ay

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s