Kuantum Geometri ve Güzel Zaman Hikâyeleri

Dört beş yıl öncesine kadar çalıştığımız bir konuydu Kuantum Geometri ya da LQG (loop quantum gravity). Daha sonraları araya başka şeyler girip de motivasyonumuzu kaybedene ve ilgimizi başka yönlere kaydırana kadar. Fakat bu kadar zaman sonra birilerinin gelip de bizden bu konuyu anlatmamızı isteyeceklerini ve tekrar hevesle bu işe geri döneceğimi tahmin etmezdim doğrusu. Birkaç ay önce bir arkadaşımız aracılığıyla Eskişehir’den Anadolu Üniversitesi Matematik Bölümünden bir davet aldık. Sıradan bir sunum olur diye düşünmüştük ama gidip görüp yaşadıktan sonra unutamayacağımız keyifli bir maceraya dönüştüğünü hayretle gözlemledik. Bu arada LQG nedir diye sorarsanız, klasik kütleçekim teorisinin açıklayamadığı (kara delik ve Big Bang tekillikleri gibi) problemleri açıklamaya yönelik oluşturulan (ya da oluşturulmaya çalışılan) bir kuantum kütleçekim teorisi. En önemli fiziksel sonucu ise uzay-zamanın sürekli değil kesikli değerler alabilen bir yapısının olduğunu öngörmesi.

Resim

Eskişehir çok güzel bir öğrenci şehri. Tramvaya bindikten, Papağan’da çiğ börek yedikten, kampüste gezindikten sonra dikkatli bir dinleyici kitlesi karşısında konuşmalarımızı da yaptık. Genel göreliliğin Hamiltonyen formülasyonunu, Hilbert uzaylarını, spin networklerini, alanın ve hacmin kuantumlu (kesikli) değerler aldıklarını, bunların kozmoloji ve kara delik termodinamiğindeki uygulamalarını anlattık. Ev sahiplerimizin heyecanlı sorularını da yanıtlamaya çalıştık. Akşam da şehri turladık ama esas hikâyenin ertesi gün başlayacağını henüz bilmiyorduk. Bizi Eskişehir’e davet eden hocamızın önderliğinde Sarıcakaya ilçesine yakın bir mevkide öğrencilerle beraber bir Matematik köyü kurma girişimi varmış. Bunun için Şirince’deki Matematik Köyünden ilham almışlar. Bizi de oraya davet ettiler.

Resim

Gidiş yolculuğumuza epey eski model bir ciple başladık, hocanın safari gibi düşünün telkinleri eşliğinde ve üstelik hava alsın diye kapıları açık vaziyette yola devam ettik (bir de 75 model Mercedes var ki o ayrı bir hikâye). Bu arada yolculuğumuza geceyi orada geçirmek düşüncesiyle başladığımızı da söyleyeyim. Yolculuğumuzun sonunda, ormanın içinde küçük iki katlı bir kulübe (kümbet) ve ders yapmak amacıyla kendi elleriyle taşları taşıyarak yaptıkları ve hala yapmaya devam ettikleri küçük bir amfitiyatrodan oluşan çok samimi ve sevimli bir yerle karşılaştık. Üstelik serinlemek istediğinizde girebileceğiniz bir çay kenarı da var. Ayrıca taşları derenin kenarından yukarıya çıkarmak için kullandıkları yöntem de çok güzel; çelik bir telin bir ucuna taşı yerleştirip diğer ucunu da kendi bellerine bağlayarak yokuş aşağı koşmak.

Resim

Amfitiyatroda akşamüzeri bir ders yaptıktan sonra şiddetli bir yağmur bastırdı, ancak bu bizim çeşmeden bidonlarla su taşımamızı ve ellerimizle çimento karıp amfinin taşlarını yerleştirmeye devam etmemizi engellemedi. Bu arada oraya gittiğimizde bizden başka, kamp yapmak üzere gelmiş öğrencilerden oluşan bir grupla daha karşılaştık. Başlangıçta birbirini hiç tanımayan bu iki grup gecenin ilerleyen saatlerinde ortak bir kamp ateşinin etrafında birleşip müzikle beraber keyifli saatler yaşadı. Ben de geceyi uzay gemisine benzeyen kulübenin üst katında geçirenlerin arasında yer aldım.

Resim

Ertesi gün amfinin etrafına ceviz ağaçları diktikten sonra geri dönüş yolculuğumuz başladı. Bu yolculuğun sonunda gerçekten güzel insanlarla tanışmış, iyi dostlara sahip olmuş ve insanlığa olan inancım konusunda iyimser düşüncelere kapılmış olarak geri döndüm. Hayat bazen gerçekten çok güzel olabiliyor.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s