Parlayan Kehribarın Antik Fotoğrafları

Milyonlarca yıl öncesine ait bir fotoğraf gördünüz mü hiç? Çok önceleri yaşamış olan böcek ve bitkilerin böyle fotoğraflarını bulmak mümkün. Bir tür çam ağacının reçinesi olan kehribar ya da amber, üzerine yapışan böcek ve bitkilerle beraber milyonlarca yıl bozulmadan kalabiliyor ve bize o zamanlardan bir fotoğraf sunuyor. Değişik tiplerde kehribara rastlamak mümkün; gri, sarı ya da mavi. Saydam, parlak ve dayanıklı olan kehribar, eşine az rastlanır ve güvenilir bir fosil kaynağı olarak son derece değerli bir nesne. Milyonlarca yıl öncesine ait sinekler, örümcekler, böcekler ve kelebeklerin yanı sıra ilk çiçekli bitkilere ait polenler, çiçekler de fotoğraf berraklığıyla kehribarın içinde karşımıza çıkıyor.

amber1

Çoğunlukla parlak sarı renkli olan kehribarın görüntüsü eski dönemlerden beri insanlara çekici gelmiş ve onu süs eşyası olarak kullanmışlar. Öyle ki bu maddenin ticareti yapılmaya başlanmış ve Avrupa’nın kuzeyinden Akdeniz’e inen bir Kehribar Yolu (Amber Road) oluşmuş. Korunmuş halde en fazla kehribarın bulunabildiği bölge Baltık Denizi ve kıyıları. Özellikle Litvanya ve eski Königsberg (günümüzde Kaliningrad) bölgeleri kehribarın çok popüler olduğu yerler. Amber ismi de Avrupa dillerinde çocuklara verilen isimler arasında yer alıyor.

amber2

Amber kelimesi Arapçadan Avrupa dillerine geçmiş. Litvanya’da ise ‘gintaras’ ismiyle anılıyor. Bununsa Fenikelilerin kullandığı ‘jainitar’ (deniz reçinesi) kelimesinden geldiği sanılıyor. Fenikelilerin deniz yolculuklarının çok uzaklara uzanabildiğinin göstergesi onlardan kalan bu eski kelimeler. Kehribarın eski Yunancadaki ismi ise ‘elektron’ yani parlayan Güneş. Daha sonraki yüzyıllarda kehribarın elektriksel özellikleri keşfedildiğinde bu kelimeden esinlenilerek elektrik ve elektron kelimeleri türetilmiş.

amber3

Kehribar bize çok güzel görüntüler sunup eski zamanlardan bilgiler sağlarken günümüzün çam reçineleri de geleceğe bugünlerden kalacak fotoğrafları çekmeye devam ediyorlar. Kehribarı oluşturan çam reçinesi her yerde bulunmuyor ama başka tür bir çamın içinden çıkan sakızlar bunun nasıl olabileceği hakkında bir fikir verdi bana. Sinekler bu parlak ve tatlı besini almak için geldiklerinde yapışıp kalıyorlar ve geleceğe kalacak fotoğrafları çekilmiş oluyor.

çam sakızı

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s