Kıyı Kolonileri, Orta Deniz, Iason ve Argonotlar

Doğu Akdeniz’deki Sur ve Sidon şehirlerinin sakinleri yüzyıllar önce denize açılıp yeni yerler keşfetmeye ve kıyılarda ticaret kolonileri kurmaya başladıklarında tarihte de yeni bir sayfa açılmıştı. Fenikeliler tüm Akdeniz’i geçip Afrika kıyıları, Azor adaları ve Britanya’ya kadar ulaşmış ve denizcilik ve gemi yapımının sınırlarını zorlamışlardı. Üç katlı ve beş katlı kürekçilerden oluşan trirem ve quinquiremler bu dönemlerin ürünüydü. Fenikenin en büyük ticaret kolonisi ise bügünkü Tunus kentinin yakınlarında yer alan Kartaca’ydı. Yaklaşık bir milyon kişilik nüfusuyla eski dünyanın MÖ birinci binyıldaki en büyük ve en canlı şehriydi. Kartacalılar ticaret şehirlerini korumak dışında savaşmakla pek ilgilenmezlerdi. Ne var ki Roma Akdeniz’e egemen olmaya başladığında ve ticari olarak Kartaca’yı yenemeyeceğini anladığında Roma senatosunun üyelerinden yaşlı Cato şöyle bağırmıştı; ‘Kartaca yıkılmalıdır’…

Image

Ve Kartaca yıkıldı. Savaşmayı sevmeyen Kartacalılar Roma’ya karşı son ana kadar direndi. Ne var ki muzaffer Roma, Hannibal’in şehrini esir aldı. İnsanlar ve binalar iz kalmayacak şekilde yakıldı. Kartaca’yı fetheden Roma generali Scipio’nun bile Kartaca son saatlerinde can çekişip yanarken denizden onu izleyip ağladığı söylenir. Roma öylesine nefret etmişti ki Kartaca’dan, şehrin üzerini tuzla kaplamıştı, verimli toprakları yok olsun ve geleceğe bir iz kalmasın diye. Bugünlerde yapılan arkeolojik kazılar bu eski dünyanın Kartacasından çok az bulgu verir bize bu yüzden.

DSC00169

Dünyanın ortasındaki deniz Akdeniz’in tarihi kolonilerle yazılmıştır. Yunanlılar da Korfu ve Kefalonya’dan çıkıp Sicilya ve Güney İtalya’ya yayılmışlardı. Ah Sicilya! herkesin sahip olmak istediği, denizin ortasındaki o güzel ve verimli ada. Karadeniz kıyılarına da yayılmıştı Yunanlılar. Özellikle Anadolu kıyılarındaki tüm büyük şehirler o kolonilerden mirastır bugüne. Benim doğduğum ve dünyayı ilk algıladığım yer de böyle bir koloni kalıntısıydı. Fakat o zamanlarda Yunanlılar, Birinci Dünya Savaşından sonraki mübadele ile çoktan gitmişlerdi buralardan. Ancak oraya verdikleri isim geride kalanlar tafından yaşatılmaya devam etti (resmi ismi değişmiş olsa da). Eski haritalarda önemli bir yerleşim yeri olarak geçen günümüzde ise sadece bir köy olan Fakaz’dır burası. Kerempe burnundaki deniz fenerinin hemen yanıbaşındadır. Ah Kerempe! oradan denizi seyretmek, bambaşka bir dünyaya götürür insanı.

Image

Image

Koloni kurmayı ve yayılmacılığı temsil eden bir de hikâye vardır Yunan mitolojisinde; ‘Iason ve Argonotlar’. Kahraman Iason ve Argo gemisinde ona eşlik eden Argonotlar ‘Altın Post’u bulmak için Kolkhis’e doğru yola çıkarlar. Kolkhis günümüzdeki Gürcistan’dır, yani Karadeniz’in en doğu ucu, yani Orta Deniz’in son sınırı. Birçok mücadele atlattıktan sonra gidip altın postu bulurlar ve Iason da oradaki kralın kızı Medea’yı alıp geri döner. Tabii buradaki altın post, ticari kârları temsil eden bir semboldür sadece. Iason’un adı yol üzerinde mola verip dinlendiği ve günümüzde Ordu ilinde yer alan Yason burnunda yaşıyor hâlâ.

DSC00210

Ah karanlık deniz! hırçın, dalgalı ve derindir çoğu zaman. Ama yazın o tatlı ve sakin günlerinde, kıyılarındaki küçük köylerde yaşayan genç kızlar dümdüz ve ışıl ışıl denizde yıkanıp evlerine geri dönüyorlar hâlâ.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kıyı Kolonileri, Orta Deniz, Iason ve Argonotlar

  1. Geri bildirim: Valla Kanyonu ve Kerempe Kayalıkları | 우주 이야기 – ucu iyagi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s