Mantar Yiyen Tırtıl ya da Tibette Organik Altın

Mantarlar genellikle bitkilerle aynı ortamı paylaşıyor olsalar da hayvanlar ve bitkilerden ayrı bir canlılık sınıfına aittirler. Birçok kişi mantarları zehirli oldukları düşüncesiyle yememe eğilimindedir. Zehirli ve yenemeyecek tipteki mantarların sayısının fazla olduğu doğrudur, ancak bu hepsinin aynı kategoriye girdiği anlamına gelmiyor. Doğada ortaya çıkan bazı tip mantarlar son derece lezzetli ve besleyici olabilir. Örneğin bunlardan üç tanesi yerel halk dilinde gefrüce, acı mantar ve kanlıca olarak bilinenleridir. İsimleri yerden yere değişse de bunlar çam ve köknar ormanlarının diplerindeki kuru yaprakların arasında ortaya çıkarlar ve belirli bir miktar yağmur ve güneş hızla büyümeleri için yeterlidir. Tabii hepsi her mevsim olmaz, Temmuz ve Ağustos aylarında gefrüce ve acı mantar olurken Ekim ayında ise en lezzetli mantarladan biri olan kanlıca olur. Alışkın olmayanlara bunları yedirmek kolay değildir tabii, aşağıdaki resimler iki adet gefrüceye ait.

Image

Benim burada bahsetmek istediğim ise normal mantarlardan biraz farklı olan ve olağandışı özellikler sergileyen bir mantar-hayvan karışımı. Tibetin yüksek dağ platolarında Mayıs ayı geldiğinde köylüler akın akın dağlara gidip toprağın içinden kazarak tırtıl mantarı adı verilen bir şeyi çıkartırlar. Aslında bu tam olarak bir mantar değil, bir tür mantarı yiyip zehirlenen toprak altında yaşayan tırtılların mantarla birleşmesiyle oluşan garip bir ölü yapı. Belirli zamanda ortaya çıkan tırtıl larvaları o dönemde yetişen mantarları yiyince, mantarların sporları tırtılın içine yayılıp onu zehirliyor ve tırtıl mantarla bütünleşip bir tür mumyaya dönüşüyor. Toprağın içinden çıkarıldıktan sonra aşağıdaki resimdekiler gibi görünen tırtıl mantarının biyolojik ismi ise ‘Ophiocordyceps sinensis’.

 Image

Tibetteki yerel ismi ise ‘yartsa gunbu’ ya da ‘yaz çimi, kış kurdu’. Tırtıl mantarını insanlar sadece kendileri yemek için toplamıyorlar ve bunun beslenmeye yönelik olmaktan öteye nedenleri de var. Çin’de bunun büyük bir pazarı var ve elden ele satılarak Güney Çin’deki doğal ilaç satan pazarlara ulaştığında birim fiyatı altının birim fiyatından daha pahalı olacak hale geliyor. Bu yüzden de altından daha önemli olarak görülüyor ve bu da bunları toplamaya yönelik büyük bir rekabetin ortaya çıkmasına yol açıyor. Peki, bu kadar değerli olmasının nedeni ne? Tırtıl mantarının hastalıklara karşı doğal bir ilaç olduğu düşünülüyor. Kansere iyi geldiği, kolesterolü düzenlediği, astım, bronşit, hepatit ve kansızlığa karşı ilaç olduğu ve ayrıca gözlerin görüşünü keskinleştirdiği ve afrodizyak özellikleri olduğu söyleniyor. Aslında daha birçok şey de söyleniyor ve işin ilginç tarafı bazı özellikler laboratuvarlada test edilip gerçekten de doğru olabilecekleri yönünde veriler elde edilmiş.

 Image

Tibet’te ve Çin’de çok uzak geçmişten beri bilinmesine ve büyük ve pahalı bir pazara sahip olmasına rağmen Batı dünyası ancak 90’lı yılların ortalarından sonra tırtıl mantarından haberdar olabildi. Bunun nedeni de tırtıl mantarı yiyen üç Çinli atletin uzun mesafe koşularda üst üste beş dünya rekoru kırmalarıydı. Bilinilirliğinin artmasıyla da fiyatlarda büyük bir fırlama gerçekleşti, öyle ki 80’li yıllarda kg fiyatı yaklaşık 1800 yuan iken şimdilerde kg fiyatı 500 000 yuan’a kadar çıkabiliyor. İnsanların uzun zaman önce bu mantar-tırtıl mumyasını ve özelliklerini keşfedebilmiş olması, doğayı çok iyi okuyabildiklerini gösteriyor. Tırtıl mantarının varlığını, özelliklerini ve fiyatını ilk duyduğumda bu beni gerçekten çok şaşırtmıştı.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Mantar Yiyen Tırtıl ya da Tibette Organik Altın

  1. bunusevdim dedi ki:

    Ne garipmiş. Zehirlenerek ölen bir hayvandan geriye kalanlardan diğer canlıların böylesine yararlanabilmesi. Acaba aşı ya da serumlar gibi minimal antijenik etkileriyleucundan bağışıklık sistemini mi uyarıyor diye düşündüm. Çok tuhaf.

    • 희망 dedi ki:

      Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de söylenenler arasında, dolayısıyla dediğin doğru olabilir. Çok ilginç bir durum, mantarların farklı organizmalara farklı etkilerde bulunabileceğinin bir göstergesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s