Estetik Vuruşlar ve Uçuşan Tüyler

Uçuşan tüylerle ilk karşılaştığımda ne olduğuna pek anlam verememiştim. İtalya’daki bir otelin terasında bir grup Asyalı genç, tüy gibi bir şeyi ayaklarıyla birbirlerine atıp yere düşürmemeye çalışıyorlardı. Daha sonra meraklı bakışlarla onları izleyen Yunanlı genç de onlara katılıp denemeye karar verince ufak bir kalabalık etraflarında birikmeye başlamıştı. Dışarıdan bakınca kolay bir şeymiş gibi geliyor ama bunu ustalıkla yapmak alışkın olmayan birisi için pek göründüğü gibi olmuyor. Önceden bunu çok kez yaptıkları belli olan Asyalı gençler akrobatik hareketlerle bilmeyenleri eğlenceli bir akımdan haberdar etmiş oluyorlardı.

street shuttlecock

Ertesi yıl Çin’deki ufak dükkânlardan birinde bu oyunun oynandığı tüy topun satıldığını gördükten sonra bir tane almadan geçmek olmazdı. Tüy top buralarda satıldığına göre, pek öyle birkaç gencin kendi kendine oynadığı rastgele bir sokak oyunundan ibaret olmamalıydı. Yine de oynamak konusunda pek becerikli değildim ve oyunun ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu çünkü oyunun ismini bile bilmiyordum. Fakat geçenlerde tesadüf eseri televizyonda iki tane yaşlı Çinlinin bu oyunu oynadıklarını görünce yeniden hatırlama ve oyunun ismini öğrenme fırsatım oldu.

shuttlecock

Bu oyuna ‘Jianzi’ adı veriliyor, İngilizcedeki karşılığıysa ‘Shuttlecock Kicking’. Bu tüy topları ayağınızda ustalıkla sektirip yere düşürmeden havada tutmayı amaçlıyor. Özellikle Çin’de ve Asya’nın diğer yerlerinde tüm yaştan insanlar arasında bir sokak oyunu olarak oldukça popüler. Üstelik yeni ortaya çıkmış bir oyun da değil, tarihi oldukça eskilere uzanıyor. Eski hanedanlık dönemlerinde resmi ‘Jianzi’ yarışmaları düzenlenirmiş. Şimdilerde de dünyanın diğer yerlerine yayılmaya başlamış, hatta Avrupa’da ‘Shuttlecock Kicking’ federasyonu olan ülkeler var.

ancient shuttlecock

Bu tüy topu yapmak da oldukça kolay. Birkaç tane (genelde dört ya da beş tane oluyor) hayvan tüyünü ya da yapay tüyü ortası delik halkaların arasından geçirip sıkıca bağlıyorsunuz. Ayağınızla vurduğunuz yer, tüylerin dibindeki halkalar oluyor. Dört tane vuruş tekniği var; bileğin içiyle, bileğin dışıyla, ayağın üst kısmıyla ve tabanla vuruş. Tüyün size geliş açısına göre nasıl vuracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Tabi oyuna alıştıktan sonra akrobatik hareketler yaparak ustalığınızı gösterebilirsiniz.

Madem aldık bir shuttlecock, oynamak lazım değil mi? Belki Sepaktakrawcılar kadar usta olamam ama yere düşürmeden birkaç sektirme bana yeter.
(Bu arada, Sepaktakraw bu oyundan türemiş ayak voleyboluna verilen isim.)

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Estetik Vuruşlar ve Uçuşan Tüyler

  1. Emrah Güngör dedi ki:

    Bu kadar zevkli bir oyundan neden bizim haberimiz yok diye düşünmeye başladım şimdi. Çocukken top sektiremezdim. Bu bende olsaydı bir şekilde öğrenir hava atardım herkese. Neden haberimiz yoktu bu oyundan :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s