Boojums All The Way Through

Eski korsanların, cadıların devirleri geçti. Gırnata düşeli çok oldu, Ferdinand’la Isabel’in evliliği Aragon’la Kastilya’yı birleştirdiğinde Endülüs’ün sonunun geldiği belliydi. Cristoforo Colombo, Isabel’i ikna ettiğinde Guançelerin tükeneceği bilinebilir miydi?

Güneşin altında söylenmemiş söz kalmadı artık. Her yerde boojumlar var, her zaman vardı. Bunu anlamamakta ısrar ettim belki ama, Pireneler’e kaçan adamın bir bildiği olmalıydı.

Evet güneşin altında söylenmemiş söz kalmadı belki ama, Solaris’in mavi ve kırmızı güneşlerinin duyacağı çok şey var daha. En azından Snow olsaydı böyle düşünürdü sanırım.

Her zaman ciddi yazı olmaz, bazen de içini dökmek lâzım, sadece kendi anlayabileceğin biçimde, artık içimden yazmak gelmiyor zaten. Gibarian’a saygılar, Alize rüzgârlarının anlamını kavrayabilmişti en azından.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Boojums All The Way Through

 1. Lubos Manson dedi ki:

  Korsanlar, malleus maleficarum’un gereklerini reddettikleri için asılırlarken, sıradanları şaşkınlıktan hezayana uğratacak ölçüde, umarsızca Everett III’e (zincirleme Tait halkaları yapması için) duman çubukları götürdüler. Tekerlekçi de şehit abisiyle bu çılgınların gelişini bekliyordu; III ise bu evrende danışmanın (klavuzun) öneminin anlamsız olduğunu, Horga kadar biliyordu. Her ne kadar Cristoforo, Isabel’i Sisyphusvari bir edayla ikna ettiğini zannetse de bilmediği birşey vardı: Isabel çekinceyle ve özlemle aradığı Popol Vuhların orada olduğunu sezdiği için Colombo’ya yol vermişti. Daha sonra kendisi de bir fırsatını bulup oraya gitmeliydi ve içinden şöyle söyledi: ‘’Nasıl olacak bilmiyorum ama mutlaka oraya gitmeliyim!‘’.

  39 yılında çıktıkları yolculuktan geri dönen London kardeşler küçük torunları Mermin’e boojumları hediye ederlerken geride bıraktıkları arkadaşları Chris, Solarisin iki güneşinin de depresif okyanus 9000’i aydınlattığı bir anda, Rheya’ya iki güneşin altında daha önce hiç söylenmemiş olan bir şey söyledi: ‘’beni mavi yapıyorsun! (neden kızıl değil?)‘’. Pirenelere kaçan Kralın aslında kötü bir niyeti yoktu, tek istediği Ockhamlının emanetiyle arkadaşı Raul’ün alnına bir K harfi çizittirmekti. Cevaplandırılmayan mektubu PS ‘de bu konuda uzman olmadığını belirtmiş ve yan ürünlerin Hofmann asidi ile karıştırılmaması gerektiği hususunda Alice’e gerekli uyarıda bulunmuştu. Katre başına 6 saat süren bisiklet yarışına, Streisand’ında kuşları yemledikten sonra katılacağını duyan Bulsaragillerin Faruk’u, Gonzo’ya Metropolisli Fritz’in yapmış olduğu timsah kuyruğunu hediye etmişti.

  Solarisin yaşamına tabletsiz başladığını ve öyle bitireceğini, esasen Strauss iddia etmişti ya da bana rüyamda bunu birisi söylemişti; ancak eski Chicago kasabasının en cimri ve kendi başına yürüyen mırnavı, 12 inch-lik kuyruğunu altın kalpli Broglie prensine teşşekkür etmek için sallıyordu. Eşekler için elastisite teorisi IV dersini açan Lev Davud, derslikte balıkçının hanımını görünce kendisini ‘’deniz gagalıları için fransızca dili ve mektupları‘’ dersini alan bir ahtapot zannedip egzersiz esnasında sınıfta bulunan buzdolabına istifra etti (keşke dersten önce o ayva göbekli kudüs enginarını yemeseydi).
  Parise hukuk okumaya gidiyorum diyerek evden ayrılan genç adam, dünyanın merkezinin koklanarak bulunabileceği konjüktürünü ortaya atan ünlü bir ressam olacakmış meğerse.

  Kendisini yaşamadığına inandırabilmek için Alvarez-Gaume’nin çıplak ayaklı ablasına aşık olan Gibarian’a ise diyecek lafım yok.
  Sadece kendi anlayabileceğin bir gama harfinin olması G harfini dışarlamalı mı? İşte o zaman anladım bu işte bir gariplik ve bugünün Çarşamba olduğunu.

  Calungsod’u hayal edenlerin söylediği şarkıyı fısıldarken Alize rüzgarları, hayatın anlamını gözlerimle izledim.

 2. bunusevdim dedi ki:

  Solaris okuyorum ben, bittiğinde bu yazıyı anlayabilirim galiba.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s