Doğaya Kaçış ya da Güzel Manzaralar

İnsanların dünyasından uzaklaşmak gerekir bazen, fakat sadece mekân anlamında bir uzaklaşma olmamalı bu. İnsanların tuhaflıklarıyla, gereksizlikleriyle pek karşılaşmayacağınız bir uzaklaşma olmalı. Yakın zamanda mekân olarak uzaklaşmıştım ama hâlâ insanların içindeydim, şimdi artık doğaya gitmem gerekiyordu, yürümeli, tırmanmalı, kaybolmalıydım. Seçenekler için de fazla düşünmeye ihtiyacım yoktu, kendi köyüme gitmem yeterliydi. Karacakaya’nın zirvesine çıkmalı, Şelalenin tepesine tırmanmalı, Gideros’a yukarıdan bakmalıydım. Belki o zaman insanların dünyasına olan nefretim azalabilirdi. Ya da hayatın çizgisel ve insanların da mükemmel olamayacağını yeniden hatırlayabilirdim, tekrar unutuncaya kadar. Köyümün neresi olduğunu söylemeyeceğim ama merak edenler ipuçlarından yararlanıp yaklaşık olarak tahmin edebilirler belki (en azından bölgeyi).

Karacakaya

Karacakaya, civarın en yüksek zirvesidir ve aslında bu, köylülerin ona verdiği isimdir, haritalarda bu isimle yer almaz. Eğer elinizde çok ayrıntılı bir harita varsa onu Toptepe ismiyle görebilirsiniz, ama çoğunlukla hiç bahsedilmez bile. Esasında 30’lu yıllardaki tuhaf isim değişikliği politikaları nedeniyle civardaki köylerin isimleri de gerçek halleriyle haritada yer almazlar tabii ki (bakınız; paranoyak ulus-devlet).

Karacakaya’ya tırmanmak bir dirayet göstergesidir, oraya çıkmış olmak bir itibar aracıdır. Bunun nedeni de çıkmanın zorluğudur. Yukarıdaki resim zirvedeki kayanın bir kısmını gösteriyor. Aşağıdaki ise tam zirvenin tepesinden görünen manzara. Buraya ulaşabilmek için sağ tarafta görülen kara ormanın içinden geçmek, ısırgan ve eğrelti otlarının, ağu bitkileri ve köstek dikenlerinin arasından sıyrılmak gerekiyor.

Kaybolmayacağınızdan eminseniz, ayılar ve yaban domuzlarıyla karşılaşma riskini göze alıyorsanız size zirve yolunda kolay gelsin. Çakal, tilki ve ceylanlarla karşılaşma olasılığınız da var ama onlar zararsız oldukları için sorun yok.

Poyracık Şelalesi

Burası ise ortalama büyüklükte bir şelale, dolayısıyla haritalarda ismi geçmez. Ancak şimdilerde eskiye nazaran pek meşhur olmuş, epey ziyaretçisi geliyormuş. Yolu eskiden bir miktar zorluydu ama şimdilerde köprüler, merdivenler yapmışlar. Dolayısıyla yerini bulabilirseniz gitmek oldukça kolay sayılabilir.

Fakat ben, şelalenin dibine gidip görmekle yetinemezdim tabii ki. Aşağıdaki ilk resimde sağ tarafta görülen kayalardan tırmanıp bir de tepeden bakmam gerekiyordu, işte o da ikinci resimdeki manzara. Tabii tırmanırken yosunlara basıp ayağınızın kaymamasına ve dağcılığın üç nokta kuralına çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Biraz daha eğilip de çekmeye kalksaydım bu fotoğrafı, muhtemelen suyun dibini boylamış olabilirdim, tamam risk almak iyi olabilir de canımıza kastetmeye de gerek yok değil mi ama.

Gideros

Gideros Koyu, diğerlerine nazaran daha çok bilinen bir yer. Gezi önerileri ve benzeri broşürlerde ismi geçer en azından, haritalarda da rastlayabilmeniz olası. Koya tepeden bakmak hoş bir his veriyor insana. Minik bir koy olmasına rağmen güzel bir görüntüsü var. Kıyıya indiğinizdeki manzara da oldukça etkileyici, fakat yosun kokusu belki biraz rahatsız edici olabilir kimileri için.

Koyun girişinde birleşen tepelerin uçları misminik Herkül sütunlarına baktığınız izlenimini uyandırıyor (büsbüyük Herkül sütunları için bakınız; Cebelitarık). Ulaşım, bahsettiğim diğer iki yer kadar zor değil. Araba yolu üzerinde hemen sağda kalıyor, tabelalar da gösteriyor yolu zaten. O yüzden de ziyaretçisi ve ünü daha fazla. Fakat zor ulaşılan yerlerin de ayrı bir keyif verdiğini unutmamak lazım.

Gidip bütün buraları gezip geldikten sonra dünya hâlâ eskisi gibi dönmeye devam ediyor gibiydi. Onu kendi halinde mi bırakmalıydım yoksa değiştirmek için uğraşmalı mıydım?

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s