Filmler, Metro ve Oh! Zemidong

Ankara’daki film festivalinin zamanı yine geldi. Böyle baharın hemen öncesinde dünyanın değişik yerlerinden güzel ve farklı filmler izlemek insanda hoş bir tat bırakıyor. Fakat bu sene maalesef Kore-Japon-Çin semalarından film yok sanırım programda, her sene olurdu halbuki. Beni de eskisi kadar heyecanlandırmıyor artık galiba, yine de birkaç güzel film var gibi gözüküyor, belki onlara gitmeyi düşünebilirim. Aslında bu festival ve bağımsız filmler kavramı bana Kore’de gördüğüm bir yeri anımsattı. Festival tarzı bir havayı daimi olarak yaşayabileceğiniz ve Seul metrosunun içine konuşlanmış bir yer.

Metroların sadece ulaşım amaçlı olmayıp yan etkinlikler için de kullanılması epey zamandır var olan bir durum olmalı. Gerçi bizdeki metrolarda bu yan etkinlik kavramı daha çok alışveriş mekânlarıyla ve belirli istasyonlarla sınırlı. Basit kapitalist mantığa göre insanların çok olduğu yerlere alışveriş merkezi açıp para kazanmak en mantıklı sonuç oluyor tabii. Oysa farklı istasyonlar çok farklı amaçlar için kullanılıyor olabilirdi. Seul’deki metro ağını biraz da bu yüzden epey sevmiştim. Bazı istasyonlar, dış mekânlarla bir bütünlük sergilerken bazılarında da iç mekânlar kendilerine özgü özelliklere sahip olabiliyordu. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise 4 numaralı hatta bulunan Chungmuro (충무로) istasyonundaki Oh! Zemidong (오! 재미동) isimli yerdi.

İsimdeki Oh! (오!) Korecedeki 5 rakamına karşılık geliyor (Çince kökenli rakamlar kullanıldığında), Zemidong (재미동) ise eğlence mekânı demek. Çünkü burası beş parçadan oluşan bir merkez. En önemli özelliği de normal sinemalarda pek rastlayamayacağınız bağımsız fimler, kısa filmler, animasyonlar gibi çeşitli kategorilerden yapımlara ulaşabiyor olmanız. Üstelik büyük ölçüde ücretsiz bir mekân, ancak bilgisayar kullanımı gerektiren bazı durumlar için küçük miktarlarda bağış yapmanız gerekebiliyor ve bir de filmleri izleyebilmek için üye olmanız gerekiyor, fakat üyelik de ücretsiz.

Oh! Zemidong’un birinci kısmı kütüphaneden oluşuyor. Burada kültür, sanat, tasarım, fimler vs. ile iligi çeşitli dergilere ve kitaplara ulaşabilmeniz mümkün. İkinci kısımda ise video odası var. İstediğiniz bir filmi alıp kendi başınıza izleyebiliyorsunuz ya da iki kişi tek monitör de kullanabilirsiniz. Üçüncü kısımda da kendi filminizi, animasyonunuzu çeşitli programlar yüklü bilgisayarlar yardımıyla düzenleyebileceğiniz bir oda var. Dördüncü kısım ise mini sinemadan oluşuyor. Belirli saatlerdeki filmleri 60 kişilik salonda izleme imkânı bulabiliyorsunuz. Beşinci kısım da Maru isimli, değişik görsel materyallerin gösterildiği ve üye olmayanların da kullanabildiği bir açık alan.

Şimdi böyle güzelce anlatıyorsun da hiç gidip gördün mü derseniz, maalesef görmedim, daha doğrusu sadece dışarıdan görebildim. Burayı merak ettiğim için bir ziyaret etmeye karar vermiştim ama benim gittiğim gün pazartesiydi ve bu mekân pazartesi günleri kapalı oluyormuş. Bu yüzden kapısından geri döndüm, ertesi gün de dönüş yolculuğum vardı ve dolayısıyla da bir daha uğrayamadım, bu yüzden de böyle uzaktan anlatmakla yenitebiliyorum ancak. Fakat fırsat bulup gidebilecek olanların böyle bir yer olduğu da akıllarında bulunsun. Bir de benzer bir yerin bizde de yapılıp yapılamayacağını düşündüm de pek de amacına uygun kullanılamayacağı hissine kapıldığım için bu düşünceden vazgeçtim.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Filmler, Metro ve Oh! Zemidong

 1. canlina dedi ki:

  olsa ne güzel olurdu ki :D yine de sana hak vermemek elde değil amacına uygun kullanılamayacağı ortada.hmmmm yine de yine de denense ne kaybederiz ki :D :D

 2. Mikal Zia dedi ki:

  Bu Zemidong, hep Çemidong diye duydugumuz “eglenceli” mi?
  “bağımsız fimler, kısa filmler, animasyonlar” a ulasma hizmeti veriyorsa, dunyanin en kral belediyesi Seul’undur o zaman :)

 3. 희망 dedi ki:

  @canlina; Denense güzel olabilir tabii ama denenebilmesi için de birilerinin aklına gelebilmesi gerekiyor ki o da zor. Ayrıca ücretsiz olabilmesini de hiç hayal edemiyorum :)

  @Mikal Zia; Evet Korece okunuşunda ‘Çemidong’ diye söyleniyor ama latin alfabesi versiyonunda ‘Zemidong’ yazıyorlar nedense. Birebir incelemedim ama nadir bulunan yapımlara da ulaşılabiliyormuş, bunun düşünülebilmiş olması bile ayırt edici bir özellik Seul açısından :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s