Japon Bulmaca Kutuları

Kutu yapmayı akıl etmek çok temel bir düşünce zincirinin sonucunda oluşmuş olmalı insanlar için. Değişik nesneleri bir kutunun içine koyarak düzenli halde saklamak pek öyle karmaşık bir zekâ gerektirmiyor sonuçta. Ancak, o kutunun içerisine koyduğumuz şeyleri başkalarının görmesini istemiyorsak ne olacak peki? Şimdilerden bakınca şifre koymak, anahtarla kilitlemek gibi şeyler akla gelebilir tabii. Fakat bunun aslında bir dezavantajı da var, çünkü şifre ya da kilidin varlığı o kutunun içinde gizli bir şeylerin var olduğunu doğrudan ortaya koyuyor ve bilinçaltını açılması gereken bir şey olduğu yönünde harekete geçiriyor. Oysa zamanında Japonlar, dışarıdan bakıldığında öyle olduğu hiç anlaşılmayan ancak açmaya çalıştığınızda içindekilere pek de kolay ulaşamayacağınızı anladığınız bazı kutular yapmışlardı.

Öyle ki bu kutuların bir kapağı olduğu bile belli olmuyordu. Japon bulmaca kutuları, kenarları hareketli parçalardan oluşan ve o parçaları doğru sıralarda hareket ettirmediğiniz sürece kesinlikle açamayacağınız ve içindekilere ulaşamayacağınız kutulardı. Kutunun açılış hareketlerini sadece yapan kişi ve kutunun sahibi biliyordu. Sadece iki üç hareketle açılabilenleri olduğu gibi yüzlerce hareket sonucunda açılanları da vardı. Bir hareketi dahi yanlış yaptığınız takdirde kutuyu açmanız mümkün değildi. Sahibinin bile açması epey uğraş gerektiren bu kutulara koyulabilecek gizli şeylerin neler olduğunu bilemiyorum ama vardır herhalde böyle şeyler.

Günümüzde birşeyleri saklamaktan çok estetik amaçlar için kullanılıyorlar artık. Değişik tipteki, farklı renklerdeki ağaçlar kullanılarak güzel desenli kutular oluşturuluyor. Esasında bu desenlerin varlığı, hareketli parçaların apaçık görünmelerini engellemeye de yarıyor. Kutuyu ilk eline alan kişi doğrudan açmaya çalışıyor olmalı, ancak bir müddet sonra normal bir şeyle karşı karşıya olmadığını anlayacaktır. Şimdi bir de şöyle bir şey var, bazı pek zeki aklıevvel insanlar bu kutuları iki adımda çözebileceklerini söylemişler; 1-çekici havaya kaldır, 2- kutuyu parçala. Zarafet ve bilgelik kavramları batı dünyasına epey uzak şeyler oldukları için onları da anlayışla karşılıyorum aslında. Ancak, en azından kutunun içindeki şeyin de parçalanabileceğini akıl edebiliyor olmaları gerekirdi.

Merak ettiğim ilginç şeylerden birisidir bu kutular, şöyle zor çözüleninden bir tane almak istiyorum ama önce bunu çözebileceğine inandığım hediye edecek birisini bulmam lazım. Aşağıdaki videoda sadece yedi adımdan oluşan çok basit bir Japon bulmaca kutusunun açılışını izleyebilirsiniz.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to Japon Bulmaca Kutuları

 1. denizborulcesi dedi ki:

  Hayran kaldım düşünceye, hiç haberim yoktu bunlardan, güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, eline sağlık :)

 2. canlina dedi ki:

  Çok ilginç ve çok güzel bişeymiş bu:) galiba ben kolay kolay açamam kendi kutum bile olsa:)çok unutkanım ki:)
  Ellerine sağlık^^

 3. 희망 dedi ki:

  @denizborulcesi; Evet düşünce çok zekice, mesele sadece kilitlemek değil, aynı zamanda kilitli olduğunu da belli etmemek.

  @canlina; Kendi kutunu açmayı unutmamak için açılış sırasını bir kâğıda yazmak gerekiyor, ama o kâğıdı kaybedersen bi daha nasıl açarsın orasını bilemem :)

 4. hikaruivy dedi ki:

  ben bunu bir yerlerde daha görmüştüm yaa… ah tamam hatırladım, da vinci code’da kızımız sophie’ye büyükbabası böyle kutular veriyordu çözmesi için. hatta en sonunda sangreal’e giden en büyük ipucu da böyle bir kutunun içinde saklı oluyordu, eğer kutu zorlanarak açılmaya çalışılırsa içindeki asit kağıdı imha edecek şekilde düzenlenmişti falan… yanılmıyorsam buna benzer tasarımları da vinci de yapmış zamanında.

  ayrıca kesinlikle harika bir hediye olur bunlardan; bana süper fikir vermiş oldun sevgili ucuiyagi, teşekkür ederim :) :)

 5. dib dedi ki:

  ne güzel, yeni yazı :)

  rübik küp sever birine süper hediye olur diye düşünüyordum ben, ama bulamamıştım hediye etmek istediğim zaman bunlardan(eşyaların,arayınca bulunmazlığı?ya da istanbulda yokluğu?)
  ayrıca,bunları yapan kişiler oldukça zeki olsalar gerek

 6. 희망 dedi ki:

  @hikaruivy; O filmi izlemediğim için oradaki kutunun tam olarak nasıl olduğunu bilemiyorum ama değişik tiplerde şifreli kutular var. Zorlanarak açmaya karşı önlem alınması gerekiyor zaten, özellikle içinde kâğıt türü şeyler varsa. Hediye olarak güzel bir alternatif, ama hediyeyi alan için çözmek biraz zor olabilir :)

  @dib; Rubik kübe göre en önemli avantajı bulmacayı çözdükten sonra içinden değerli bir şey çıkabilme olasılığı :) Türkiye’de bulmak zor olabilir, ben de alacak olursam internet üzerinden denerim herhalde. Japonya’da bu kutuları yapanların özel bir geleneği varmış. Kutuların yapılış yöntemlerini çırakları dışında kimseye söylemiyor ve bu konuda yazılı bir belge tutmuyorlarmış.

 7. bozyapkurdu dedi ki:

  Öncelikle bu kutuları ilk akıl edip yapanların Japonlar olduğu biraz tartışmalı. Yüzlerce çeşit “puzzle box” denilen bu tarz kutu bulmak mümkün. Türkiye’de Maraş’da da yapılan türleri var. Bu kutunun kilidi olmaması kimsenin açılamayacak birşey olmasını akıl edememesini sağlamıyor. Kasalar bile açılırken ahşap kutuların açılması herhalde kimseye bir zorluk oluşturmaz.

  Ayrıca eskiden kutuların yapılş yöntemleri gizli olabilir. Ancak bugün internet üzerinde planlarını bile bulabilirsiniz

  Sonuçta hediyelik eşya, yada rubik küpü gibi mekanik bulmaca olarak ilginç ve güzel ancak çok daha karmaşık ve dahiyane mekanizmalara sahip kutular da var.

 8. sevinc dedi ki:

  Satın almak için bakıyorum nerden bulabilirm acaba

 9. Metin Güngör dedi ki:

  İstanbulda böyle kutular bulabileceğim bir yer var mıdır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s