Manga Nasıl Çizilir ya da Bu Gözler Niye Bu Kadar İri?

Manga kültürünün çeşitliliği genelde sadece takipçileri tarafından anlaşılıyor olsa da Japon manga dünyasının hızlı yayılımı bu konudaki olağan düşünceleri değiştirebilecek seviyelere ulaşmış görünüyor. Sadece çocuklara yönelik eserler üretilmediği genel bir bilgi olma yolunda. Shonen ve Shojo ile başlayıp Seinen ve Redisu ile çeşitlenip devam eden manga çılgınlığının yayılmaya başlaması ikinci dünya savaşı sonrasına, ünlü mangaka Osamu Tezuka’nın çizimlerine dayanıyor. 80’ler ve 2000’ler arası da gerçek patlamanın yaşandığı dönem. Kadın mangakaların artmasıyla birlikte mangaların tür ve okuyucu çeşitliliği katlanırken, bu durum Japonya’da her yaştan insanın manga dünyasıyla bir şekilde bağlantılı olması sonucunu ortaya çıkarmış bulunuyor.

Mangaların kendilerine özgü çizim stilleri var ancak eliniz çizime biraz yatkınsa kendi manganızı kendiniz çizmeniz zor bir iş sayılmaz, yeterli zamanınız varsa (hiçbir zaman olmaz genelde) bu çok eğlenceli bir uğraş olabilir. İlk etapta ihtiyacınız olan şeyler; yumuşak bir kalem, silgi ve kâğıt. Önce küreler, koniler, küpler ve silindirler çizip bunları bir ışık kaynağına göre gölgelendirerek çizimin temellerine başlamış oluyoruz. Manga karakterleri genellikle bu geometrik biçimler üzerinden giderek oluşturuluyor. Daha sonra temel vücut biçimleri, gözler ve yüz çizimleri geliyor. Buna hareketi de ekledik mi biraz kendinizi geliştirerek amatör bir manga çizeri olmaya hazırsınız demektir. Çizimden keyif almaya başladığınızda da bir bakmışsınız kendi hikâyenizi oluşturup bir manga yazıvermişsiniz.

Manga karakterlerindeki yüz çizimlerinin sanırım en belirgin özellikleri gözlerin iriliği ve burnun bazen sadece bir noktadan ibaret olması. Genelde erkek karakterlerin gözleri normale yakın olurken kızlarınki bazen çok iri olabiliyor. Öyle ki bazen gözler yüzün tamamını kapladığı için burnu ve ağzı çizecek yer kalmayabiliyor. Bunun nedenleri konusunda çeşitli açıklamalar var; birinci açıklama ‘manganın babası’ Osamu Tezuka’nın bu gözleri çizerken ‘Betty Boop’ karakterinden ilham aldığı, diğer bir açıklama da iri gözlerin masumiyeti simgelediği ve daha büyük gözlerin duygu aktarımını daha kolay sağlayabileceği. Artık siz hangi açıklamayı kabul edersiniz bilemiyorum ama iri gözün duyguları belirginleştirdiği mantıklı olabilir. Aşağıdaki resimde normal gözden iri göze geçişin aşamaları görülüyor, bilin bakalım hangisi manga gözü.

Manga çizimi için çeşitli kitaplar, videolar, siteler vs. mevcut. Mesela şurada en basitinden başlayarak ders ders yapmanız gerekenler söyleniyor. Pek şekil yok ama söylenenleri yapıp videolarla takviye ederseniz çok yararlı bir ders listesi. Burada da mangadaki özel şekillerin nasıl çizilecekleri ayrı ayrı kategoriler halinde anlatılıyor. Aşağıdaki videoda iri bir manga gözünün nasıl çizildiğini izleyebilirsiniz. İyi çizimler…

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

18 Responses to Manga Nasıl Çizilir ya da Bu Gözler Niye Bu Kadar İri?

 1. dib dedi ki:

  hangisi manga gözü tam karar veremedim ama 9numara sinek gözü galiba :) animeye mangaya gönül vermiş hangi genç denememiştir ki bu yüzlerden çizmeyi… anime.gen.tr’de de baya ayrıntılı açıklamalar var nasıl çizilire dair
  http://www.anime.gen.tr/yaziliste.php?kategori=120
  http://www.anime.gen.tr/yaziliste.php?kategori=100

  • 희망 dedi ki:

   9 numara zaten tamamen gözden oluşuyor, burun ve ağza yer kalmamış :) Çizime bir kez alışınca gerisi de geliyor, Türkçe kaynaklar için teşekkürler.

 2. Mikal Zia dedi ki:

  2. sekildeki gozler Ghibli animelerindekine yakin gibi, ben de en cok onu sevdim..Ama ozellikle shoujo animelerde olayi abartip 5. sini kullaniyorlar. 9 icin birsey diyemiyorum. Ilk kez Lucky Star animesinde gormustum ben de.Yine de tatli gibiydiler.Oyle olmasi gerekiyor galiba (:
  Bir de bu koskocaman gozlerin Disney Bambi’den japon mangasina gectigini okustum.Herhalde anime.gen.tr deydi.

  • 희망 dedi ki:

   Bence de 2 en iyisi ama pek sık karşılaşılmıyor galiba, 5 değil 6 bile olabiliyor bazen. 9’un zaten tasviri pek mümkün değil ama kullanıldığını ben bilmiyordum doğrusu :)
   Bambi’nin gözleri de Betty Boop’dan esinlenilmiş sanırım, ikisi arasında da ilişki var, ama tutmasaydı mangalarda bu gözlerle devam etmezlerdi.

 3. koroglu dedi ki:

  Acaba 5 numara mı manga gözü?
  Bir de, gözlerin iri çizilmesiyle ilgili efsaneyi duymuşsunuzdur herhalde: Hani “Uzakdoğuluların gözleri küçüktür (aslında epikantuslar yüzünden çekik ve küçük görünüyorlar); özenti yüzünden büyük çizerlermiş.” diye.
  Ben de bir ara, manga değil ama, karakter çizmeye merak sarmıştım Anime.gen.tr’deki derslere göre. Hepsi ders kitaplarımın sayfalarında kaldı. Aslında ders çalışmaktan kaytarmak için çizdiğimi anlamışsınızdır herhalde :)

  • 희망 dedi ki:

   5 ve 6 numaralar en sık karşılaşılanlar sanırım. Asya’da büyük gözün güzellikle ilişkilendirildiği doğru tabii, ama haddinden fazla iriltip de hâlâ güzel olduğunu düşünmeleri de ilginç biraz (mesela 9 numara).
   Zaten ders çalışmaktan kaytarma motivasyonu olmasa çizim yapılacak zaman pek bulunamaz :)

 4. makinosev dedi ki:

  yine eline sağlık, çok zevkli bir konuya değinmişsin :D tavsiye ettiği linklere de göz atacağım mutlaka, bu güzel yazı için teşekkürler…

 5. diaboloviolette dedi ki:

  bu videoları az seyretmedim :) tez yazarken bayağı uğraşmışlığım oldu ama böyle yeteneklerin eline su dökemeyeceğimden seyretmek daha iyi :P Cidden çok keyifli bir şey yalnız..
  Eline sağlık :)

  • 희망 dedi ki:

   Aslında seyrede seyrede iyi çizim yapmaya alışılabilir gibi geliyor bana ama belki de öyle değildir bilmiyorum. Yine de denemek bile keyifli :)

 6. 4astrea dedi ki:

  Gözlerin büyük olmasının nedenini hep kendi gözlerinin küçük olması yüzünden büyük göze duyular bir hayranlık gibilerinden de açıklarlar ama bence duyguyu daha iyi yansıtabilmek için. Ne kadar iyi çizerlerse çizsinler insan mimikleri milyonlarca ve duyguların en anlaşılır kısmı gözlerimiz, o yüzden gözler hakkında yazılmış bu kadar çok şiir, şarkı var. Siz hiç burun hakkında yazılmış şarkı duydunuz mu ya da kulak:P Haha neyse bu muhabbet uzar.
  Bence 6 numara manga karakteri gibi :D

  • 희망 dedi ki:

   Duygularımızın dışa yansıdığı yerler gözlerimiz tabii ki ama burun ve kulakla ilgili bir şarkı da yazılabilir belki, bi denemek lazım :)
   Evet, 5 ve 6 numaralar mangaya en yakın gözler sanırım.

 7. purikyua dedi ki:

  aslında youtube da sophie-chan a da bir bakmalısınız.çok iyi çizimleri var. zaten mark crilley ve sophie-chan 90 youtube un usta çizerleri. ha normal manga gözü 5 numara.bazen 4 ve 6 da oluyor duyguya bağlı tabii ama geneli 5 numaradır.

 8. batuhan dedi ki:

  çok teşekkürler 1 senedir anime izliyorum çizmeye çalışıyorum ama pek olmuyorbu bana çok yararlı oldu fanart çizebilirim artık. bu arada 5 numaradaki göz en tatlı olanı ama göz küçüldükçe anime karakterinin yaşı artıyor gibi

 9. barış dedi ki:

  Deaht note okuyun derim süper bi manga
  aga şimdi bakuman diye anime var orda G kalemi felan vardı eski şekil kalemlerle çiziyodular mangaları ne iş

  • Oğuzhan Çel,k dedi ki:

   Arkadaş, şimdi öyle kalemlere Türkiye’de divit kalemi deniyor. Neden onu kullandıklarına gelirsek: (bana göre) 1.si: Normal kurşun kalemle çizersek silinebilir. Normal tükenmez ve ya pilot kalemde hoş gözükmez (tükenmez ve pilot kalemi kullanarak ve divit kaleminide kullanarak söylüyorum bunu gerçekten divit kalemi hoş bir hava katarken tükenmez ve pilot kalemler çok sade duruyor)… 2.si (buda bence) Eskiden insanlar divit kalemi kullanmışlardır. Manganın atası olarak bilinen kişi de eski zamanlarda yaşadığı için divit kalemi kullanmıştır. Şimdi ki mangakalarda bunu bir gelenek haline getirip geleneği bozmak istememiş olabilirler. Ama Türkiye’de g tipinde divit kalemi ucu (bak ucu diyorum çünkü çıkartılıp takılabiliyor. Bende 1, 2, 3, 4, 5 ve N tipi olduğundan biliyorum ve kalem ucunun adına göre belirleniyor) Türkiye’de g tipi ucu bulamazsın. Ben çok aradım. Sadece internette var (Bu arada istanbul’da yaşamıyorum. Balıkesirde yaşıyorum. Belki istanbulda vardır.)… İnternette ise 3$’dan aşağı yok.Yani yaklaşık 7 TL… Babamda izin vermedi buna. He g tipi önemli çünkü 1 ve n tipi bile kalın yazıyor. G tipi ise tutmayı bilirsen (çok zor değil, kullanmadığım halde bende biliyorum) 5’ten daha kalın veya pilot kalemden daha ince yazabilir. Bu arada bakuman’ı ve death note’yi bende seyrettim çok güzeller. Ayrıca ikisininde yazar ve çizerleri aynı. Zaten bakuman’ı seyretmişsen manga çizmenin kolay olduğu kadar zor da olduğunu bilirsin. Bende yeni bir mangaya başladım. 2 sayfasını bitirdim 3. sayfası için uğraşıyorum. Hangi kalemle çiziyorum diyorsan bir tane kalem aldım markasını ve türünü bilmediğim. Sadece ucu plastikmiş onu biliyorum. Ama internette plastik uçlu kalem diye aradığında içinden plastik çıkan kalem resmi gösteriyor. Hadi benden bu kadar

 10. D Gray Man dedi ki:

  5 ve 6 .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s