Asya’da Voleybol Mevsimi

Takım sporları söz konusu olduğunda Asya’da en önde gelenlerden birisi de voleyboldur. Tabii ki futbolun geniş kapsamlı yayılımı Asya’da da diğer sporların önüne geçmeye başlamasına neden oldu, ancak voleybol ilgisi hâlâ yüksek düzeylerde. Ayrıca Avrupa’ya bir miktar yabancı olan Beyzbol da takım sporları dendiğinde önde gelenler arasında. Voleybol tutkusu konusunda özellikle Japonya başı çekiyor. Japonya’daki çeşitli şehirlerde devasa büyüklüklerde ve değişik mimari özelliklere sahip birçok voleybol salonu bulunuyor. Milli maçların yanı sıra lig maçları da yüksek doluluk oranlarıyla oynanıyor. Ancak milli maçlar sırasında salonlar tamamen doluyor ve dışarıda uzun bilet kuyrukları oluşuyor. Çin de voleybol tutkusu açısından önde gelen ülkelerden ve genel başarı düzeyi olarak da Asya’nın en iyi takımı konumunda. Kore’de ise ilgi giderek artmasına rağmen henüz büyük başarılar kazanılabilmiş değil.

Voleybol’da Dünya Şampiyonaları dışında her yıl milli takımlar düzeyinde erkeklerde Dünya Ligi ve bayanlarda da Dünya Grand Prix’si düzenleniyor. Dünya Ligi, katılan takımların evsahipliğindeki maçlarla düzenlenirken, Dünya Grand Prix’si Asya ağırlıklı bir organizasyon olarak göze çarpıyor. Bu sporun salonlara seyirci çekebileceği potansiyel mekânlar olarak her yıl Ağustos ayı boyunca Asya ağırlıklı çeşitli şehirlerde Dünya Grand Prix’si maçları oynanıyor. Bu yıl da yine 5-21 Ağustos arasında ön turlar ve 24-28 Ağustos tarihlerinde de finaller yapılacak. Ön turlara Çin’den Luohe, Guangzhou ve Hong Kong’dan iki salon, Japonya’dan Komaki ve Tokyo, Tayland’dan Nakhonpathorn ve Bangkok, Kore’den Busan, Kazakistan’dan Almatı ve Polonya’dan Bydgoszcz ile Zielona Gora şehirleri ev sahipliği yapacak. Asya dışındaki tek evsahibi olan Polonya’da da voleybol büyük seyirci kitlesine sahip. Finallere ise Çin’in Macau şehri evsahipliği yapacak.

Dünya Grand Prix’sinde son yıllarda Brezilya’nın büyük üstünlüğü var. Son 7 turnuvanın 5’ini kazandılar. 2007 yılında ise kimsenin beklemediği bir şekilde büyük bir sürpriz yaparak Hollanda şampiyon olmuştu. Geçen yıl da uzun bir aradan sonra Abd şampiyonluğa ulaşmıştı. Rusya, Küba ve Çin de diğer şampiyonluk kazanan takımlar. Türkiye ise bu turnuvaya sadece 2008’de katılabilmiş ve 7’nci olup final grubunun bir sıra gerisinde kalmıştı. Bu yıl katılan takımlar ise Asya’dan Japonya, Çin, Kore, Tayland ve Kazakistan, Avrupa’dan Polonya, İtalya, Rusya, Almanya ve Sırbistan, Amerika’dan Abd, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya, Peru ve Arjantin.

Asya takımları arasında Çin genel olarak bir adım önde gibi görünse de bu kez Japonya da iddialı olabilir. Kore ise yine vasatın üzerine çıkamayacak gibi görünüyor, final grubuna kalabilmeleri onlar için başarı olacaktır. Japonya, geçen yıl finallerde Brezilya’yı 3-2 mağlup ederek büyük bir sürprize imza atmıştı. Ayrıca geçen yılki Dünya Şampiyonasında da Brezilya ile Japonya yarı finalde karşılaşmış ve çok çekişmeli bir maç sonunda Japonya 2-0 öne geçmesine rağmen 3-2 kaybederek 3’üncü olabilmişti. Fakat bu, son yıllarda Japonya’nın elde ettiği en iyi derece olarak göze çarpıyor. Geçen yılki formlarını devam ettirebilirlerse bu yıl oldukça iyi işler yapabilirler. Asya’nın kendine özgü hızlı voleybolu her zaman diğer takımlar için problem olmuştur ve söz konusu Japonya ise kolay teslim olmak asla söz konusu değildir. Bakalım takımın yıldızları Saori Kimura ve Erika Araki, Japonya’ya başarıyı getirebilecekler mi?

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s