İki Anime ve Karmaşa ve Dinginliğin Hayalgücüyle Birleşimi

Animelerin filmlere oranla en büyük avantajı sanırım hayal gücünü çok daha özgürce kullanabilme olanağına sahip olmaları. Çünkü çizgilerle çok daha geniş ve karmaşık bir dünya oluşturabilirsiniz. Anime geleneğinin büyük ustası Hayao Miyazaki’nin yapımlarında bunu fazlasıyla görmek mümkün. Studio Ghibli’nin Miyazaki soslu son animesi olan Karigurashi no Arrietty ve 2006 yılından anlaşılması güç ve hareketli bir konuya sahip farklı bir anime olan Papurika bu yazının konusu.

Papurika

Papurika, değişik konusu ve yüksek temposuyla ilginç bir anime örneği. Daha çok bir dedektiflik hikâyesi olduğu söylenebilir, bu nedenle de anlaşılması bir miktar dikkat gerektirebilecek bir olay örgüsüne sahip. Rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği ve farklı müziklerin kullanıldığı, gerilim ve aksiyon öğeleri de içeren ve bu özellikleriyle diğer animelerden bir miktar ayrılan farklı bir yapım. Yönetmen ise Satoshi Kon.

İnsanların rüyalarını kaydetmek ve izlemek üzere geliştirilmiş olan bir cihazın çalınmasıyla birlikte gerçeklikle rüya arasındaki sınırın ortadan kalkma tehlikesi ortaya çıkıyor. Hırsızın, insanların beyinlerini kontrol etmeye başlamasıyla birlikte de olayların çözümü için dedektif Paprika görevlendiriliyor. İki farklı görünümle ortaya çıkan Paprika olayı çözmek için işe koyulurken, kafa karıştırıcı olaylar zinciri de başlamış oluyor.

Alışılageldik animelerden farklı senaryosu ve hızlı olay örgüsü ile izlenmesi gereken bir anime örneği. Imdb puanı 7.7 ve birçok değişik festivalde gösterilmiş. 2010 yapımı Amerikan filmi Inception’ın bu animeden esinlendiği söyleniyor.

Karigurashi no Arrietty

Studio Ghibli’nin son yapımı olan Karigurashi no Arrietty’nin öncekilerden en büyük farkı tabii ki bu kez Hayao Miyazaki’nin daha az rol aldığı bir yapım olması. Muhteşem Hayao Miyazaki anime geleneğini devam ettirip ettiremeyeceklerine yönelik bir deneme de diyebiliriz. Ancak bunu yumuşak bir geçişle gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu animede sadece senaryo Hayao Miyazaki’ye ait ve Mary Norton’un The Borrowers romanından bir uyarlama. Yönetmen ise Studio Ghibli geleneğini devam ettirme misyonu verilmiş olan Hiromasa Yonebayashi.

Animenin konusu ise insanlarla birlikte fakat kendilerini belli etmeden yaşayan bazı küçük insanların yaşamlarıyla ilgili. Başrolde de bu küçük insan ailesinin 14 yaşındaki kızları Arrietty var. Bu küçük insanlar, büyük komşularının evlerinden belli olmayacak miktarlarda bazı şeyler ödünç alarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Özellikle bu ödünç alma sırasında küçük insanların kullandıkları yöntemler o fantastik Miyazaki dünyasını hatırlatıyor. Tabii bir noktada büyük komşuları onları farkediyor ve hikâye değişik bir yöne kayıyor.

Genel itibarıyla göz önüne alındığında Miyazaki severleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir yapım. Ancak senaryo gereği çok geniş bir mekân kullanılamadığı için karmaşıklık yönü diğer Miyazaki yapımlarına göre biraz daha düşük denilebilir. Miyazaki tarzı mutlu ve sevimli hikâyelerin bir devamı. Müzikler de hikâyeyle son derece uyumlu olarak seçilmiş. Geçiş dönemi yapımı olduğu için bazı eksiklikler göz ardı edilebilir. Studio Ghibli’nin Miyazaki’yi aratmayacak yapımlarla yoluna devam edip edemeyeceğini zamanla göreceğiz. Imdb puanı 7.7 ve Miyazaki severlerin büyük ustanın belki de son yapımlarından biri olması nedeniyle mutlaka izlemesi gereken bir anime.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to İki Anime ve Karmaşa ve Dinginliğin Hayalgücüyle Birleşimi

  1. selim dedi ki:

    çok saol, bir filmi araştırırken vesilenle 2. bir film daha buldum. ellerin dert görmesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s