Kore’de Kırmızı Mürekkep ve İsim Tabusu

Alışkanlıkların zamanla devam ederek geleneklere dönüşmesi Asya’da oldukça sık rastlanılan bir durum. Bunlardan bir tanesi de yazıda kullanılan mürekkebin rengiyle ilgili. Bazı Kore dizi ve filmlerinde tehdit mektupları ya da sadece kişi ismi bulunan küçük notlarda kırmızı mürekkeple yazılmış yazılar kullanılır. Bunu okuyanlar da dehşete düşerler, ortada korkunç bir durum olduğunu düşünürler. Oysa, notta sadece bir kişinin ismi yazıyordur. Normal şartlarda üzerinde sadece bir isim yazan bir kâğıdın bu kadar korkutucu bir şey olmaması gerekir. Ama söz konusu yer Asya ise ve yazı kırmızıyla yazılmışsa işler değişiyor.

Kore kültüründe kırmızı mürekkeple yazma konusundaki çekinceler daha çok kişi isimlerinin yazılmasıyla ilgili konularda ortaya çıkıyor. Yani diğer kelimeler için bu tür durumlara pek rastlanmıyor. Dolayısıyla herhangi birisinin ismi yazılmadığı sürece kırmızı mürekkep kullanmakta bir sakınca yok.

Kore’deki geleneklere göre ölmüş birisini anma törenlerinde o kişinin ismi kırmızıyla yazılıyor. Bu gelenek de Kore kültüründeki bu tabunun ve neden çekinilmesi gereken bir şey olduğunun temel nedenine karşılık geliyor. Anma törenlerindeki kırmızıyla yazılan isimle bağlantı kurularak, tehdit mektuplarında bir kişinin ismi kırmızıyla yazılırsa o kişinin öleceği sonucu çıkartılıyor.

Fakat bu durumun bir istisnası var. Bir belgeye imza atmak gerektiğinde kırmızı mürekkep kullanılması gerekiyor. Esasında burada kastedilen bizim anladığımız anlamda bir imza değil. Asya’da genel olarak imza yerine üzerinde kişinin ismi yazan mühürler kullanılıyor. Örneğin banka belgeleri gibi önemli belgelerde bu mühürlerle işlem yapılıyor. Bu mühürler için de genelde kırmızı mürekkep kullanıldığından, bu durum yaşayan bir kişinin isminin kırmızıyla yazılmasının kabul edilebilir olduğu istisnai bir duruma karşılık geliyor.

Dolayısıyla mühür olayı haricinde canlı birisinin isminin kırmızıyla yazılmaması gerekiyor. Bu, bir tehdit ya da o kişinin yakında ölmesine yönelik bir istek olarak algılanabiliyor. Yani, birisine hediye verilirken kartın üzerine ismini kırmızıyla yazmak, amacından farklı düşüncelere yol açabilir.

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s