Baraka

Dünya üzerindeki insan varlığının, dışarıdan bir gözün bakışıyla, geniş kapsamlı bir resmini çekmek nasıl olurdu? Genellikle içeriden ve dar bir bakış açısıyla yaşamlarımız devam ettiği için böyle bir resmi göremediğimiz gibi varlığından bile haberdar olamıyoruz çoğu zaman. Belki de bu yüzden aslında basit olabilecek sorunlar, bireyler tarafından aşırı önemsenmesi gereken problemler olarak algılanabiliyor. Bu geniş bakış açısını yakalayabilmek her zaman kolay olmuyor tabi, ancak bir kez bile dışarıdan bakabildiğinizde Dünya size biraz daha anlamlı gözükmeye başlayabiliyor. Gerçekte de anlamlı olduğunu söylemiyorum, sadece öyle gözüküp sizi biraz rahatlatabiliyor. Yani açıkçası, nerede olduğunuzun bir miktar farkına varıp, içinde bulunduğunuz duruma gülebilmenizi sağlıyor. Dünya’yı bir bütün olarak algılayıp kısıtlı bedenlerimizden, küçük yaşamlarımızdan bir miktar uzaklaşabilmenize yol açıyor.

Böyle bir bakış sağlayabilecek bir film(?) izlemiştim yıllar önce (on yıla yakın bir zaman geçmiş olmalı) ve o zaman beni oldukça etkilemişti. Daha sonra defalarca yine izledim, çünkü her izlediğinizde sanki yeni izliyormuşsunuz izlenimini veren garip bir yapım. Sonrasında buna benzer bir şeyler yapıldı mı bilmiyorum ama yapılmış olsa bile Baraka’nın yerini tutması oldukça zor olurdu. Baraka, 1992 yılında Ron Fricke’nin çektiği bir film? belgesel? fotoğraf? Hayır, hiçbirisi değil, ya da hepsi. Esasında fotoğraf demek daha anlamlı belki, ama durağan değil hareketli fotoğraflardan oluşan bir bileşim. Yanlış anlaşılmasın, tek tek fotoğrafların sıralanmasından bahsetmiyorum, bu bir film ama fotoğraf tadında. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Baraka’da bir hikâye yok, aktör yok, diyalog yok, dış ses yok. Sadece müzikler, Dünya ve siz varsınız. Kulağa sıkıcı geliyor olabilir, ama bir miktar da olsa güzel fotoğraflardan hoşlanıyorsanız Baraka’yı izlememek büyük kayıp olur.

Baraka, Dünya üzerinde yaşayan insanlığı mercek altına alıyor. Başarılarını, başarısızlıklarını, çeşitliliğini ve kendine anlam arayışını müzikler eşliğinde göz önüne seriyor. Altı kıta ve 24 farklı ülkeden çekimlerle geniş bir Dünya manzarası sunuyor. Bir özelliği de kâr amaçlı bir yapım olmayıp insanlığı sorgulama amaçlı bir deneme niteliği taşıması. Film ilerledikçe çok garip duygulara kapılabilirsiniz, bazen eğlenceli, bazen dingin, bazen hüzünlü. Gülümseyebilir, nefesinizi tutabilir, gözyaşlarınızı akıtabilirsiniz. Neyin ne zaman karşınıza çıkacağını tahmin edemezsiniz.

Filmler hakkında ön bilgi sahibi olmak, filmin kritik noktalarındaki heyecanı azaltacağından genelde izleyiciler açısından pek iyi bir durum olarak görülmez. Ancak burada durum biraz farklı. Çünkü bazı şeyleri bilmeden Baraka’yi izlerseniz nerede olduğunuzu ya da neler olduğunu kavrama konusunda bazı eksiklikler meydana gelebilir. Zaten bahsettiğimiz daha çok görsel bir film olduğundan, akış hakkında verilecek kısa bilgiler olayı daha anlaşılır hale getirmeye yardımcı olabilir. Film esas olarak üç ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde insanlar tarafından dokunulmamış doğayla karşılaşıyorsunuz, buna doğaya entegre olmuş yerli kabileler de dahil. İkinci bölümde teknolojinin doğaya müdahalesi ve insanın doğayla ve kendi türüyle olan ilişkileri göz önüne seriliyor. Üçüncü bölümde de eskiden beri değişmeyen insanlığa ve doğaya ait kalıcı izler sergileniyor.

Baraka; yirmi yıl öncesine ait bir Dünya manzarası. Bu manzarada değişen ve değişmeyen bazı şeyleri görüp insanlığın hangi yöne gittiğini düşünebilirsiniz. Özellike Rio’nun varoşlarında gezinirken çalan müzik hoştu, ayrıca civciv üretme makineleri garip hislere sürükleyebilir sizi. Kendine has, kategorize edilemeyecek bir film, imdb puanı 8.3 ve izlemek farklı bir deneyim olabilir.

Bu arada, The Fall filmi ile Baraka arasındaki bazı görsel benzerliklere değinen bir yazı okumuştum. Konular arasında pek bir ilişki yok belki ama görsellik ve arka planda verilmeye çalışılan hisler açısından ilginç bir karşılaştırma olabilir.

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Baraka

  1. Geri bildirim: Samsara – Yenilmez – Sahibinin Sesi | 우주 이야기 – ucu iyagi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s