Doğu Asya’da Yaz Gürültüsü

Eğer Asya’nın doğusuna ilk kez gidiyorsanız ve mevsimlerden yazsa, başlangıçta pek farketmeyeceğiniz fakat sonradan oldukça dikkat çekici olmaya başlayacak ve en sonunda da rahatsız edici boyutlara ulaşabilecek bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ya da tam olarak karşılaşmak değil de kulaklarınızda hissedebilirsiniz. Bu, gitiğiniz her yerde sürekli sizi takip eden bir gürültüdür. Dalgalı bir melodiyi sürekli aynı tonda tekrarlayan ve beyninizin içine işleyen, kurtulmanın mümkün olmadığı bir ses. Gündüzleri duyduğunuz bu ses, geceleri kesilse bile kafanızın içinde aynı melodi yankılanmaya devam edecektir. Ağaç olan her yerde, şehrin göbeğinde bile bu ses peşinizi bırakmayacaktır. Bu sese o kadar alışacaksınız ki evinize geri döndüğünüzdeki sessizliğin size tuhaf geldiğini farkedeceksiniz.

Bu sesi duyabilmek için oraya gitmenize de gerek yok aslında. İzlediğiniz dizi ve filmlerde yazın çekilmiş sahnelerde muhtemelen o sesi duymuşsunuzdur bile. Tabi eğer bilinçli olarak duyulması engellenmediyse. Hatta animelerde bile gerçekçiliği daha fazla yakalayabilmek için yaz aylarında geçen sahnelerde fonda özellikle bu sesin var olması sağlanır. Çünkü bu ses, Asya’da mevsimin yaz olduğunun en tipik göstergesidir. Karakterlerin konuşmadığı, düşüncelere daldığı zamanlarda başrol yaz gürültüsüne geçer. Fonda sürekli tekrar eden bu melodi, sessizlik kavramının daha farklı algılanmasına yol açar. Yani Asya’da yazın sessizlik demek yaz gürültüsü demektir. Başlangıçta rahatsız edici olsa bile alıştıktan sonra bunun güzel olduğunu bile düşünmeye başlayabilirsiniz. Tabi bu, çaresizlikten kaynaklanan bir teselli de olabilir.

Bu sesi ilk kez (bu kadar yoğun olarak) Beijing’de şehrin göbeğindeki ağaçların arasından geçerken ve sabahları bu gürültüyle mecburen uyanmak zorunda kaldığımda duymuştum. Temmuz sonu ve Ağustos başları olduğu için, gürültü en yoğun dönemindeydi. Pek de rahatsız olduğumu söyleyemem aslında, çünkü bu ses aynı zamanda doğayı etrafınızda hissetmenizi sağlayan bir melodiydi. Daha sonra Kore’ye gittiğimde aylardan Ekim olduğu için bu sesi doğal yerinde duymam mümkün olmadı. Ama bir sarayın içindeki müzeye gittiğimde Kore’nin dört mevsimini temsil eden bir bölümle karşılaştım. Tahmin edileceği gibi yaz mevsimi kısmına geldiğimde beni bu ses karşıladı. Duvardaki küçük bölmelerin içinden, beyaz perdelerin arkasından bu yaz gürültüsü yankılanıyordu.

Bu sesin kaynağı ne mi? Yaz aylarında beyninizin içinde değişmez bir şekilde yankılanacak şiddetli gürültünün kaynağı tabi ki ağustosböcekleri. Fakat, ülkemizde duyduklarımızdan biraz farklı olduklarını belirtmeliyim. Çünkü Asya’da, bahsettiğim bu ses motosiklet gürültüleriyle yarışacak seviyelerde oluyor. Küresel ısınma nedeniyle her yaz sayıları daha da artıyor ve her biri kendi seslerini diğerlerinin arasından duyurabilmek için daha şiddetli seviyelerde gürültü çıkarmaya başlıyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde de kulaklarınızda sürekli çınlayan bir sese dönüşüyor. Sonra bir gün aniden bu ses, birdenbire yok oluyor. Ağustosböcekleri köşelerine çekiliyorlar, bir dahaki sene dönüp daha yüksek tonda bağırmak üzere; viiiiuuuuvvv viiiiuuuuvvv viiiiuuuuvvv viiiiiiii, viiiiuuuuvvv viiiiuuuuvvv viiiiuuuuvvv viiiiiiii…

Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Doğu Asya’da Yaz Gürültüsü

  1. arwentry dedi ki:

    animelerde çok yoğun bir şekilde duyuluyor özellikle.. uzun süre dikkatle dinlendiğinde ölüm sebebi olacak bir ses neyse ki farkedip bir yerden sonra umursamazlığa bürünüyorsun :P

    • 희망 dedi ki:

      Bu sesin bu kadar yoğun ve kafanın içine işleyecek düzeylerde olabileceğini tahmin etmezdim doğrusu. Ama diğer tüm şeylerin önüne geçip sadece ona odaklanmanıza neden olabilecek kadar garip olabiliyor bazen.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s