Doğu Kore? ya da Gwangju’da Eski Bir Bahçe

Bilindiği gibi Kore yarımadası fiilen Kuzey ve Güney devletleri arasında ikiye bölünmüş durumdadır. Ancak, durum sadece bundan ibaret değil. Pek kimselerin bilmediği (ya da onların adlandırmasıyla görmezden geldiği) başka bir Kore daha var; Doğu Kore. Burada bahsedilen şey Kore yarımadasının doğusunda kalan topraklar değil, daha farklı bir varoluş biçimi söz konusu. Doğu Kore; tekdüze, komik olmayan, sönük ve can sıkıcı bir devlettir. Başkenti, bitmek bilmeyen, kasvetli yağmurlarıyla ünlüdür ve adı da Doğu Korenin büyük liderinin isminden gelir; GeoffP City. Başkent dışındaki yerler oldukça sıkıcıdır ve güneybatıda Halkın Ormanları ve diğer kısımlarda Halkın Okyanusundaki Halkın Balıkları vs. vs. Haritaların büyük çoğunluğunda Doğu Korenin Büyük Ulusu bir okyanus olarak resmedilir. Tabii ki bu haritalar inkârcılar tarafından üretilmiştir. Geçen Kasım ayının sonlarında gözardı edilmekten bıkmış olan Doğu Kore, diğer iki Kore’ye savaş ilanında bulunmuştu.

Tahmin edileceği üzere bu bilgiler gerçek değil. Fakat, sanal dünyanın, gerçek bilgilerin nasıl önüne geçebileceğinin bir örneği. Bu durum, Kuzey ve Güney’in ayrılığını protesto etmek amacıyla oluşturulmuş hayali bir ironiden ibaret. Aslında bu yazıda Doğu Kore’den değil fakat Kore’deki başka bir coğrafi çekişmeden bahsetmek istemiştim. Ancak bu gerçek konu hakkındaki bilgiler ne kadar az ve üzeri örtülmeye çalışılan şeylerse, yukarıdaki sahte konu hakkındaki bilgiler de o kadar fazla ve gerçeğe uyarlanmış haldeydi.

Güney Kore’de pek bilinmeyen bölgelerarası bir çekişme vardır; güneydoğudaki Yeongnam bölgesi ile güneybatıdaki Honam bölgesi arasında. Bu iki bölge Sobaek dağları tarafından birbirinden ayrılır ve aralarındaki çekişmenin kökeninin Üç Krallık Dönemine kadar gittiği söylenir. Bu bahsedilen bölgeler tarihi Shilla ve Baekje topraklarına karşılık gelmektedir. Gözlemcilere göre bölgeler arası evlilikler son derece nadirdir. Batıdaki Gwangju ile doğudaki Daegu arasında 1990 yılında bitirilmiş olan dört şeritli otoban iki bölge arasındaki seyahat oranını arttırmakta başarısız olmuştur. Güney Kore’nin siyasi eliti büyük oranda Doğu bölgesinden gelir ve bu nedenle de Doğu bölgesi Batı’ya göre daha gelişmiş durumdadır. Son zamanlarda Kore’nin düzenlediği spor organizasyonları iki bölge arasında dengeli bir biçimde dağıtılmaya çalışılıyor. Şimdiye kadar Batıdaki en büyük organizasyon Batı’nın en büyük şehri Gwangju’da 2002 Dünya Kupası maçlarının oynanmasıydı. Fakat geçen yıldan itibaren başlanan Formula 1 yarışlarının Seoul’de ya da Doğu’nun iki büyük şehri Busan ve Daegu’da değil de Batı’nın ikinci büyük şehri Mokpo’da düzenlenmesine karar verildi.

Bu iki bölge arasındaki gerilimin doruk noktası ise Mayıs 1980’deki Gwangju olaylarıydı. Hükümet ve askeri rejim karşıtı gösterilerde 200 üniversite öğrencisi ve sivil hayatını kaybetmişti. Batı bölgesindeki halk, bunun sorumlusu olarak Doğulu siyasi elitleri göstermişti. Çünkü bu gösteriler tüm ülke çapında yapılmış olmasına rağmen sadece Gwangju’da ölümler meydana gelmişti. Uzun zaman önce, aslında pek bahsedilmeyen ve tabu sayılan bu olaylarla ilgili bir Kore filmi izlemiştim; Eski Bahçe (The Old Garden – 오래된 정원). 80’lerin heyecanlı Gwangju gençliğinin olamamış aşklarının ve kaybolmuş arkadaşlıklarının hüzünlü bir öyküsüydü.

İşte bu yazı da Doğu Kore gibi kasvetli ve can sıkıcıydı, tıpkı . . . . .

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Doğu Kore? ya da Gwangju’da Eski Bir Bahçe

 1. bunusevdim dedi ki:

  Içimden bir ses bu sefer telefondan yorum yazabilecegimi söylüyor. Yav bu doğu kore olayı beni cok eğlendirdi doğrusu. Ayrica su f1 olayı niye mokpoda diye cok konuşuldu ama en mantıklı şeyi yapıyolar bence. Niye zaten gelişmiş olan şehre kurmaya çalışıyoruz ki, bizim mantık hep istanbul’u inşa ediyor. Her neyse yorum yazarkenki amacım doğu kore’yi bizim güzel ülkemize de uyarlayabilecegimiz düşüncesiydi. Ayni ironi var bence

  • 희망 dedi ki:

   Telefondan yorum yazmayı da öğrendin sonunda ha :) Yalnız, ben senin buharlaştığını düşünmeye başlamıştım, demek hala yaşıyormuşsun.
   Bu doğu kore işini kimin çıkardığı da pek belli değil, garip bir durum, ama kendi kendine gelişip ilerlemiş, dalga geçiyorlar siyasi ayrılık meselesiyle.
   Korelilerin F1 konusunda yaptıkları gerçekten de mantıklı, ama henüz bizde böyle bir anlayış yok görüldüğü kadarıyla, biz kendimizle dalga geçmeyi başarabildiğimzde o da olacaktır :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s