Kısa Pist Sürat Pateni ve Güney Kore

Güney Kore, daha çok bir yaz ekolü ülkesi olarak kabul edilmesine rağmen, değişik spor branşlarındaki olimpik başarıları gözönüne alındığında aslında kış oyunlarında daha üst sıralarda yer aldığı görülür. Güney Kore’nin spor branşları arasında en etkili olduğu ve dünya tarafından tanındığı alan bilindiği gibi okçuluktur. Okçuluk, ülkenin milli sporu olarak kabul edilir ve bu alanda olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında Kore’nin belirgin bir üstünlüğü vardır. Ancak, Kore’nin kış oyunlarında daha üst basamaklarda yer almasını sağlayan ve yine çok etkili olduğu ancak pek fazla bilinmeyen bir kış sporu dalı da var; kısa pist sürat pateni (short track speed skating). Her ne kadar son yıllarda bayanlardaki dominasyonlarını Çin’e kaptırıyor gibi görünseler de yine de bu dalın lider ekolü olarak kabul edilirler. Kısa pist sürat pateni, olimpiyatlar dışında televizyonlarda yer almadığından fazla bilinmez ki olimpiyatlarda da ancak canlı yayınlara rastlayabilirseniz izleme şansı bulabilirsiniz, tekrarını izleme olanağınız çoğu zaman olmaz. Fakat, kış sporlarının en zevklilerinden biri olduğunu düşündüğüm bu alana bu konuda haksızlık yapıldığı görüşündeyim. Universiade’ın bu sene Türkiye’de yapılıyor oluşu nedeniyle bu hafta sonu yapılacak olan kısa pist finallerini izleyebilme ihtimali doğmuş olsa da bu konuda çok da ümitli değilim açıkçası, ama belli olmaz.

Kısa pist sürat pateninin uzun pist yarışlarından en önemli farkı, sporcuların zamana karşı değil birbirlerine karşı mücadele ediyor oluşudur. Dar alanda yapılan ve toplu start alınan bir yarış olduğu için de müdaheleler, kazalar ve diskalifiyeler sıklıkla yaşanır ve bu da sonucu öngörmeyi oldukça zorlaştırır. Bu alanda her ne kadar Amerika, Kanada ve İtalya söz sahibi olmaya çalışsalar da Güney Kore ve Çin’in çok belirgin dominasyonları vardır. Kış sporlarına daha yatkın olması beklenen ve uzun pistte önemli sonuçlar alabilen Japonya’nın kısa pistte etkin olmaması ise ilginç bir durum. Peki, Güney Kore neden bu sporun öncü ülkesi olarak görülüyor? Aslında bunun nedeni başka ülkelerde olmayan kendine özgü bir sistemlerinin var olması. Henüz ilkokul yıllarından itibaren seçilen çocuklar bu spor için özel olarak yetiştiriliyorlar. Ayrıca çok önemli bir özellik de her bir sporcunun sadece kendine özel farklı bir tekniğinin var olmasının sağlanması. Yani her biri kısa pistte farklı teknikler üzerinde uzmanlaşıyorlar. Bu şekilde yaşları ilerlediğinde de teknikleri mükemmele yaklaşacak seviyeye ulaşmış oluyor. Son yıllarda başka ülkeler de benzer yöntemi uygulama çabasına girmiş olsalar da henüz Güney Kore’nin etkinliği tam olarak kırılabilmiş değil.

Geçen yıl yapılan Vancouver 2010 olimpiyatlarında da 2 altın ve 3 gümüşle erkeklerde yine en iyi derece Güney Kore’nin oldu. 1000m ve 1500m yarışlarında Lee Jung-Su (이정수) altın madalya alırken 5000m takım yarışında fotofinişle ikincilikte kalındı. Fakat yarışların en önemli olayı 1500m’nin son virajında yaşanan çarpışmaydı. Güney Kore podyumu domine etmek üzere son viraja ilk üç sırada girmişken Lee Ho-Suk (이호석) ve Sung Si-Bak (성시백)’ın kendi aralarında ikincilik mücadelesine girmeleri ve bunun sonucunda çarpışarak yarış dışı kalmaları eski yıldızlardan Amerikalı Apolo Anton Ohno’ya şans eseri bir gümüş kazandırmış oldu.

Bayanlarda ise Wang Meng (王濛) ve Çin egemenliği vardı. Yapılan 4 yarışın tamamında Çin altın madalya alırken bunların üçünde Wang Meng’in ismi vardı. Güney Kore ise Lee Eun-Byul (이은별) ile bir gümüş ve Park Seung-Hi (박승희) ile iki bronz aldı. Fakat olimpiyatta kısa pist yarışlarındaki tartışmaların odak noktası 3000m bayanlar takım finaliydi. Finiş çizgisini Güney Kore dünya rekoru kırarak ilk sırada geçmesine rağmen altın madalya alamadı. Çünkü yarış içinde yaşanan (tartışmalı) küçük bir müdahele nedeniyle Kore takımı diskalifiye edildi ve altın madalya ve dünya rekoru Çin’e gitmiş oldu. Bundan önceki tüm olimpiyat şampiyonlukları Güney Kore’ye aitti.

Tabii yarıştan sonra da tartışmalar hemen bitmedi. Kore tarafı diskalifiye kararı veren hakemin benzer bir haksızlığı daha önce de kendilerine yapmış olduğundan yola çıkarak olayda kasıt olduğunu savunurken, Çin basını olayın haklılığını göstermeye çalışan yayınlar yaptı. Ama sonuç değişmedi tabii ki. Kısa piste yabancı olanlar için şunu belitmeliyim ki aslında yarışlarda diğer sporcunun dengesini etkilemediği müddetçe çok küçük müdahalelere izin verilir, aksi takdirde sağlıklı bir yarış yapmak olanaksızlaşırdı. Bu yarışla ilgili tartışmaların nedeniyse, geçekten bir müdahalenin olup olmadığı ve varsa da denge kaybına neden olan şeyin bu mu olduğu yoksa Çinli sporcunun kendinden mi kaynaklandığıyla ilgiliydi. Bahsi geçen yarışın iki dakikalık özeti aşağıdaki videoda görülebilir (tıkladıktan sonra ‘watch on youtube’a basmanız gerekiyor). Yarıştan sonra Koreli antrenörün verdiği tepkiye hak veriyorum aslında, çünkü izlediğim sırada ben de o kararı veren hakemi boğmak istemiştim :)

Hafta sonu universiade’da yapılacak kısa pist finallerinin tabi ki olimpiyat kalitesini yakalaması beklenemez (ki oyunlarda uzun pist yarışı yok, olacak iş değil). Ama başka türlü ‘short track’ izleme fırsatı da bulunmuyor maalesef (o da daha belli değil zaten, gerçi televizyon yayınlamasa da internetten izleme olasılığı hala olabilir ama haftasonu Ankara’dayım, evdeyim, uğraştırmayın beni böyle şeylerle).

Reklamlar
Bu yazı Kategorisiz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Kısa Pist Sürat Pateni ve Güney Kore

 1. bunusevdim dedi ki:

  목요일씨, 안녕. 다시?

 2. bunusevdim dedi ki:

  Tabi tabi anlıyorum hahahah
  Kısa pist sürat patenini ben de bilmiyordum, ilginç gibi gözüküyor, en azından mücadeleli, güzel
  Ama Güney Kore’nin okçuluğu ayrıdır bak, mesela Jumong gözü kapalı ne güzel atardı, ahhaahah. Bu mudur bilgi düzeyim, maalesef budur

 3. 희망 dedi ki:

  Kısa pist yarışları genelde çok gerilimli olur. Çünkü yarış bitmeden hatta bittikten sonra bile sonuçtan hiçbir şekilde emin olamazsın. Bir de yarış içinde atak yapıp birbirlerini geçmeleri çok heyecanlıdır.
  Jumong gözü kapalı atardı da şimdikiler de onu aratmıyor, bilgi düzeyi sorun değil zaten, bi kere izlesen anlarsın :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s